Sadzenie z pestek, korzeni i nasion z kuchni

Pisałam już kiedyś o tym, że do sadzenia kwiatków nie potrzeba drogich ani wyszukanych doniczek i że pasję ogrodniczą można rozwijać nawet w puszce po kawie. A to nie koniec dobrych wiadomości! Nie trzeba nawet kupować nasion czy drogich sadzonek, bo sadzić można wiele rzeczy, które leżą na dnie lodówki i nie ma co z nimi zrobić. Nie trzeba przy tym wiedzieć prawie nic o ogrodnictwie – jeśli mi się udało (no, nie wszystko mi się udało), to wam też się uda. Jeśli macie więcej pomysłów, niż ja, to koniecznie dajcie mi znać w komentarzach. Oto, co ja ostatnio zaczęłam sadzić z pestek, korzeni i nasion znalezionych w kuchni:

Sadzenie cebuli uprawa cebuli sadzenie szczypiorku w domu w doniczce jak sadzić szczypior

Widziałam ostatnio w supermarkecie „zestaw do sadzenia cebuli” za 30 koron, który składał się z kilku małych cebulek. No tak, bo sadzenie cebuli polega na włożeniu cebuli za 5 groszy do ziemi. Dosyć proste. A dzięki temu uzyskujemy bezcenny dar do jajecznic, kanapek i zupy miso. Szczypiorek! Posadziłam też czosnek, który jest o tyle wdzięczny, że zajmuje mało miejsca, więc można sadzić choćby w kieliszku lub szklance. Tyle, że z czosnku nie ma zbyt wiele pożytku – pojawia się coś na kształt jednego źdźbła trawy i tyle.

Imbir

jak sadzić imbir zadzenie imbiru uprawa imbiru z korzenia imbir w doniczce

Moja uprawa imbiru przebiegała tak: włożyłam imbir do pięknej doniczki, przez miesiąc nic się nie wydarzyło, potem otwierając okno stłukłam doniczkę i wtedy okazało się, że pęd rósł, ale… do wewnątrz ziemi! Przesadziłam więc go do innej, brzydszej doniczki, i od tej pory pięknie rośnie. Uprawa imbiru jest poza tym bardzo łatwa. Wystarczy wziąć korzeń ze zgubieniami (to z nich puszcza pędy) i płytko umieścić w ziemi. Widziałam kiedyś w gazecie, że można w ogóle nie używać ziemi, tylko zanurzyć część imbiru w wodzie pilnując, żeby nie zgnił. Imbir trzeba bardzo często podlewać. Pędy po potarciu przepięknie pachną – nie do końca jak imbir, bardziej jak trawa cytrynowa. Naprawdę orzeźwiająco i miło, dlatego w większych skupiskach imbir to wymarzona roślina w miejsca, gdzie dużo przebywamy.

sadzenie cytryny drzewko cytrynowe cytryna z pestek sadzenie cytrusów z pestek cytryna w doniczce

Żeby zasadzić cytrynę z pestek, wystarczy włożyć pestki do ziemi, podlewać i czekać. Myślę, że zasadziłam ich trochę za dużo na raz, więc wkrótce je przesadzę, ale nie byłam pewna, czy któreś wykiełkuje. Moja babcia ma małe drzewko zasadzone z cytryny w donicy, a więc to możliwe!

sadzenie avocado z pestki w doniczce

A tak wygląda moje avocado. Przez pierwsze dwa miesiące nic się w tej doniczce nie wydarzyło i dopiero teraz obserwuję jakieś ruchy.

sadzenie ogórków przesadzanie ogórków rozsada nasiona ogórków

A to ogórki.

 

Dopiero się rozkręcam, bo na razie musiałam limitować uprawy biorąc pod uwagę brak miejsca na parapecie. Na lato, gdy można będzie sadzić na zewnątrz, planuję też paprykę. Jeśli macie jakieś inne pomysły na sadzenie z pestek, to dajcie znać. Np. skąd się bierze taki czosnek, który daje ozdobne, fioletowe kule kwiatów? Czy to też da się wysadzić z ząbka?

Czy coś mi się nie udało? Nie udała mi się chyba najprostsza rzecz pod słońcem, czyli uprawa pietruszki. Wsadziłam korzeń do doniczki, czekałam dwa miesiące i nic się nie wydarzyło. To skąd bierze się pietruszka? Czy coś zrobiłam nie tak? Słyszałam kiedyś, że pasternak i pietruszka wyglądają podobnie i w supermarketach je często celowo zamieniają, bo pasternak jest tańszy. To by wyjaśniało, dlaczego nie rośnie mi pietruszka.

2 komentarze Dodaj własny

  1. Nie ma to jak samemu wyhodowane pożywienie, nawet takie z pestki !

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s