Atrakcje w Szwecji: Sala Silvergruva

Jakież było moje zdziwienie, gdy szukałam pewnego dnia atrakcji w Szwecji i okazało się, że jedna z dziesięciu największych znajduje się tuż pod moim nosem. Sala położona jest jakieś 130 km od Sztokholmu, ok. 30 km od Vasteras i ok. 60 od Uppsali. Znajduje się tu kopania srebra, z której zaczęto wydobywać srebro w XVI wieku i skończono pod koniec XIX wieku.

Na miejscu można zjechać na dół do nieczynnej już kopalni, pobuszować po górze kamieni, która pozostała po ostatnim wydobyciu i poszukać mieniących się kamyków ze srebrem lub miedzią (nie jest trudno je znaleźć!), iść do muzeum lub kupić kamienie szlachetne, półszlachetne i ładne skały w sklepiku. Cały kompleks to ponad dwadzieścia budynków, nieczynne szyby, które można zwiedzać, bardzo drogi, podziemny hotel, kawiarnia, muzeum, informacja turystyczna, sklepik, pracownia garncarska, park linowy i dwa sklepy antyczne. To też bardzo ładny przykład nieczynnej kopalni, która stała się atrakcją, zamiast gnić, być świadectwem niepowodzeń i zapadać się pod ziemię, jak niektóre byłe kopalnie w Polsce. Z ciekawostek mogę dodać, że tutejszyt hotel jest najgłębszy na świecie a Silvergruva kiedyś była największą kopalnią srebra w Europie.

Co jeszcze można robić w Sali? Idąc lub jadąc przez Silvergruvę aż do końca można trafić na znak pokazujący, jak dojść nad jezioro. Droga biegnie przez las, a szwedzkie lasy są dzikie i czyste, więc jest to przyjemny szlak. Latem nad jeziorem można się kąpać, są miejsca piknikowe i przez cał rok jest czynna restauracja (nazywa się Mans Ols). Do mniej więcej 15:00 od poniedziałku do piątku są tam lunche w formie szwedzkiego stołu ze szwedzką kuchnią. Są bardzo smaczne i kosztują ok. 90 koron. Restauracja sprzedaje też dobre, szwedzkie desery.

jezioro szwecja zachód słońca

Jezioro, o którym mowa.

Poza tym w Sali jest też jeszcze jedno muzeum ale jest bardzo malutkie i bardzo często zamknięte. W każdym razie jeśli ktoś ma ochotę, to nazywa się Väsby Kungsgård, zatrzymywali się tam królowie i można tam zobaczyć różne precjoza z historii Szwecji, stare ubrania i obrazy a także mnóstwo broni – jest nawet żyrandol z szabel, który bardzo się spodoba fanom Gry o Tron.

Ostatnie muzeum to Agueli Museet powstałe na cześć Ivana Agueli, który pochodzi z Sali. Nic nie kosztuje (aha – to w Silvergruvie kosztuje 10 koron a Väsby Kungsgård jest za darmo) i jest malutkie, więc jak ktoś lubi malarstwo…

ivan agueli museum sala pomnik kota rzxeż

…i koty z brązu, to może do niego wpaść. Patron poza tym, że był malarzem, założył też tajne stowarzyszenie sufickie w Paryżu w 1911 roku i studiował jako jeden z pierwszych Europejczyków na uniwersytecie w Kairze. Bardzo blisko jest chińska restauracja, gdzie w porze lunchu można zjeść smaczny bufet sushi, zupy miso, deserów i dań chińskich za ok. 80 koron. Nie szukajcie w Sali lepszego, bo nie znajdziecie. Aby do niego trafić, wystarczy przejść na drugą stronę mostku obok muzeum Agueli i iść za kiosk z kebabem i papierosami. Za parkingiem znajduje się restauracja. Obok muzeum jest też kolejne jezioro, po którym od wiosny do jesieni pływają piękne, szare gęsi. Stanowi przyjemny punkt spacerowy.

Jest też pełne drewnianych domków Stare Miasto, na którym jest kilka miłych kawiarni i restauracja Mat o Prat – bardzo smaczna, niestety dość droga, ale za to są też lunche za 90 koron. Aby dojść na stare miasto wystarczy z Agueli muzeum kierować się prosto drogą za mostek i już się jest. Jeśli chodzi o Salę, to byłoby na tyle. Jeśli będąc w Sali wstąpicie do supermarketu ICA, możecie też kupić sobie wodę z uzdrowiska Satra Brunn, które jest kilka kilometrów stąd. Jest podobno bardzo zdrowa. Poznacie ją w sklepie po tym, że wygląda jak podpałka do grilla.

 

2 komentarze Dodaj własny

 1. Miłośnik Podlasia pisze:

  Aż mi się chce tam pojechać!

  Polubienie

  1. udajesie pisze:

   hehe. chciałam być pozytywna z tym wpisem. Ale może powinnam to skasować/napisać że to dziura jakich nie ma na świecie ? 😀

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s