Co przywieźć z Holandii? Co kupić w Holandii?

Wracając z niektórych krajów trzeba się mocno nagłowić, żeby przywieźć coś, czego nie ma w każdym sklepie i co będzie miało dla naszych znajomych jakąkolwiek wartość. Holandia jest jednym ze wspaniałych wyjątków, bo można przywieźć z niej wiele pamiątek i dobrać je tak, by pasowały różnego rodzaju krewnym czy znajomym.

do_postow_after.png

Moim zdaniem najlepiej będzie przywieźć z Holadii:

  1. Sery

holandia_Sery_sklepy_amsterdam_ser

Ach, sery! Smakosze i ci, którzy po prostu zawsze ucieszą się z darmowego sera, będą zachwyceni tym prezentem. W samym centrum Amsterdmu są sklepy, w których można degustować sery i dobierać je według gustu i oczekiwań (ale któż na świecie je z własnej woli gorzkie sery? Po co one istneją?). To zabiera czas i nie jest tak bardzo tanie, ale można też wybrać się do supermarketu i kupić trochę tańszy, a równie dobry ser. Może kosztować ok. 6 euro. Ważne, żeby był okrągły (można dostać też okręgi wielkości talerzyka deserowego i mniejsze), bo w tym tkwi cały efekt! I niech to nie będzie ser sprowadzany z Belgii albo Francji, bo to bez sensu.

2. Nasiona i kwiaty

targ_kwiatowy_amsterdam_holandia

Jeśli wasz wuj, mama lub koleżanka mają ogród lub zadbany balkon, to padną z wrażenia. Nasiona i kwiaty można oczywiście kupić w kwiaciarni i sklepie ogrodniczym. Na targu kwiatowym w Amsterdamie trzeba bardzo uważać, żeby nie kupić badziewia, ale i tak targ pełen różnych odmian kwiatów robi największe wrażenie, więc ja kupiłam tam swoje cebulki, z których połowa mi w domu spleśniała (cebulki nie mogą mieć żadnych dziur, urazów ani defektów!). Można tam też kupić cebulki lilii i innych większych kwiatów, a także sadzonkę drzewka bonsai, lotos czy niebieską różę w puszce (choć czy ona wyrośnie niebieska, to dopiero się dowiem). Dla kogoś, kto lubi kwiaty, to bardzo wdzięczne prezenty a z tego co pamiętam nawet na drogim targu kwiatowym cebulki tulipanów kosztują tylko 2 euro za 10 sztuk.

3.  Coś rowerowego

rower_holandia_koszyk_miejski
Po pierwsze, to wasi znajomi padną, jak kupicie im ozdobny dzwonek rowerowy czy pokrowiec na siodełko. Poza tym jeśli macie duży bagażnik to możecie kupić sam rower, bo używane kosztują czasem tylko 50 euro! A rodzajów, kształtów i kolorów rowerów są tysiące, więc będzie z czego wybierać…

do_postow_before

4. Pamiątki z marihuaną

Obowiązkowy punkt wycieczek szkolnych do Holandii. OStatnio moi koledzy wracali z takimi pamiątkami przez Niemcy i przy okazji spotkania ze służbą celną okazało się, że nie wszystko, co mówią sprzedawcy to prawda i że nawet jeśli coś jest legalne, to i tak można się narazić na nieprzyjemności. Ogólna zasada jest chyba taka, że lepiej nie kupować z myślą o wywiezieniu za granicę niczego w coffee-shopach (nasiona też są w wielu krajach nielegalne!). Kupując bibeloty czy ciastka lepiej ograniczyć się do sklepów z pamiątkami i nie kupować nic szczególnie podejrzanie wyglądającego. Chyba, że ma się w sobie odrobinę brawury i żyłkę przemytnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s