Praca w Szwecji bez języka. Możliwe?

Odpowiadając w skrócie: nie.

Wyobraźmy sobie kogoś, kto chce dostać pracę w polskim sklepie czy fabryce, nie mówiąc ani słowa po polsku. Pomijając to, że byłoby mu bardzo trudno wykonywać codzienne obowiązki bez możliwości porozumiewania się z szefem czy klientami, to byłoby trudno nawet znaleźć czy dostać taką pracę. W Szwecji jest tak samo.

flaga szwecji szwedzka swedish flag drawing crayons
Nie oszukujmy, się, szwedzki w Szwecji jest ważny.

 

To, co piszę, dotyczy około 90-95 proc. stanowisk. Na pozostałe kilka procent składa się kilka wyjątków:

  • Praca dla profesjonalistów z branży IT i inżynierów w Szwecji – takich specjalistów bardzo potrzeba i zdarzają się firmy, które nie wymagają znajomości szwedzkiego i zamieszczają oferty pracy po angielsku. Można je znaleźć np. na stronie TheLocal.se:

english speaking jobs in sweden praca w szwecji po angielsku bez języka

Jak widać, są to głównie stanowiska w branży informatycznej czy dla wysoko postawionych managerów i dyrektorów.

  • Na drugim końcu skali są oferty pracy zamieszczane przez Polaków mieszkających w Szwecji dla Polaków mieszkających w Szwecji lub mających zamiar się przeprowadzić. Można je znaleźć głównie na stronach polonijnych czy grupach na Facebooku, w tym na najpopularniejszym portalu PoloniaInfo. Tu do wyboru są głównie oferty dla sprzątaczy, mechaników samochodowych i budowlańców. Zdarzają się – podkreslam zdarzają się, nie są regułą – oferty dla osób bez znajomości języka szwedzkiego.

praca w szwecji bez języka oferty sprzątanie w sztokholmie praca dla polaków ogłoszenia

  • Oferty pracy w rolnictwie w Szwecji – mówiąc szczerze nie jestem pewna, czy one rzeczywiście istnieją. To znaczy same oferty widuję, ale nie wiem, gdzie niby potrzeba tych tysięcy nieznających języka Polaków do zbiorów truskawek? Szwecja ma teraz tylu własnych imigrantów, że jakoś trudno mi sobie wyobrazić, żeby musiała sprowadzać nieznających szwedzkiego Polaków. Ale takie oferty zdarzają się w polskim internecie, więc być może faktycznie można pojechać do Szwecji i zbierać truskawki. Ale ostrożnie.

 

  • Oferty pracy dla pielęgniarek i opiekunek osób starszych w Szwecji – takie oferty zdarzają się w polskich agencjach pracy często, bo zapotrzebowanie jest ogromne. Oczywiście trudno sobie wyobrazić, żeby w szpitalu pracowała pielęgniarka, która nie umie porozumieć się z pacjentami. Zamiast tego agencje oferują zwykle pracę i obiecują darmową lub dofinansowaną naukę przed je rozpoczęciem. Nie jest to oferta pracy bez języka w Szwecji, ale jest to sposób na dostanie pracy bez języka i nadrobienie braków z biegiem czasu.

 

  • Oferty pracy w dużych miastach w usługach związanych z językiem obcym – w Sztokholmie można trafić na oferty pracy w call centre czy polskiej firmie. Zwykle wymagana jest znajomość szwedzkiego I polskiego, ale czasem wystarczy angielski lub tylko polski. Z kolei w miastach studenckich zdarzają się oferty skierowane do międzynarodowych studentów, np. w australijskim barze czy angielskim pubie. W tym przypadku jednak konkurencja jest bardzo duża, a pamiętajmy, że o pracę mogą też ubiegać się studenci, którzy przyjechali z Australii, USA czy Wielkiej Brytanii. To w każdym razie pojedyncze oferty, więc trzeba ieć sporo szczęścia, by na nie trafić. Najwięcej jest ich w Uppsali, Sztokholmie i Malmo.

 

Mam nadzieję, że tym tekstem udało mi się odpowiedzieć na pytanie, czy można znaleźć pracę w Szwecji bez znajomości języka szwedzkiego.

 

tagi: praca w szwecji, praca bez języka, oferty pracy w szwecji, praca w szwecji po polsku, praca w szwecji z polskim, praca w szwecji po angielsku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s