Type and press Enter.

Muzeum lalek (tybetańskich) w Norbulince

Jak już pewnie kiedyś pisałam, w przeciwieństwie do chyba wszystkich uwielbiam chodzić do muzeów, a im mniej uczęszczane, tym lepiej, bo ma się tam spokój, można samemu dojść do tego co jest fajne a co nie, na wszystko jest mnóstwo czasu i potem naprawdę jest o czym rozmawiać; nie to co przy Monie Lisie, o której nikomu się już nie chce słuchać.

Byłam ostatnio w związku z tym w Muzeum Lalek w Instytucie Sztuki Tybetańskiej  Norbulinka (Norbulinka Institute) i było tak:

Aha, dodam jeszcze, że chodziło w tym wszystkim o pokazanie strojów narodowych i kultury. A więc tak:

tybet_stroje_tradycyjne_sztuka_kultura_taniec_lalki_lalkarstwo

Pierwsze dwie lalki zapamiętałam z uwagi na świetny opis całej tej grupy, który brzmiał mniej więcej tak: od lewej: czarnoksiężnik, asystent czarnoksiężnika, demoniczny doradca króla, nieludzka postać kobieca, nieludzka postać kobieca z wężowej krainy nagów, ojciec króla, matka króla. Brzmi jak niezłe towarzystwo.

czam_hajagriwa_hayagriva_koń_maska_taniec_tybet_tradycje_lalka_instrument

milarepa_w_jaskini_norbulinka_lalka_figurka_jogin
To jest z tego co rozumiem Milarepa w jaskini. Jeśli wydaje się wam sinawy to macie całkowitą rację, a stało się tak bo jadł same pokrzywy i nie żartuję.

norbulinka_cień_malowane_niebo_muzeum_lalektybet_stroje_moda_nakrycia_głowy_brokat_ubrania_czapkiszaty_moda_ubrania_brokat_tybet_turkus_ozdoby_stroje_krójturkus_głowa_tybetanka_włosy_biżuteria_lalka_koral

bazar_lhasa_tybet_miniatury_muzeum_lalki_miniatur_sztuka_przedmioty_scale
Jakiś czas temu koleżanka, która ma kilkuletnią córke, zaczęła w ramach relaksu robić dla niej domek dla lalek, a potem mini-meble i mini-kwiaty i mini-naczynia i okazało się, że to jedna z najbardziej relaksujących czynności na ziemi. Wierzę jej. I dedykuję jej tą scenę z bazaru w Lhasie wraz z mini-towarami.

jogin_phurba_purba_koczek_strój_tybet_tradycja_lalki_muzeumnakrycie_głowy_tybetanka_biżuteria_moda_lalka_tradycja

trison_detsen_tomi_sambota_król_strój_królewski_tybet_lalka
To jest król Trison Detsen i po jego prawej tłumacz z VII wieku Tomi Sambota. Mogę też napisać z angielska Thonmi Sambhota jak ktoś sobie życzy. Tak, wiem że się super cool nazywa.

czam_taniec_lalki_tybeT_tradycja_opera_maski_stroje