Type and press Enter.

Zwierzęta żyjące w Szwecji

Skansen i Zoo w Sztokholmie renifer

Szwecja to kraj, w którym jest dużo lasów, za to mało ludzi, dzięki czemu jest to dobre miejsce do życia dla zwierząt. Zanim tu przyjechałam, nie widziałam chyba ani razu borsuka i może jednego lisa, a tu widuję je każdego dnia, niestety często na poboczu drogi w formie… stałej? W czasie wiecznego spoczynku? Czy mogę tak to subtelnie ująć?

W każdym razie liczba borsuków i lisów, które dzień w dzień ryzykują życie na drogach wokół mojego małego przecież miasta może świadczyć tylko o tym, że jest ich tu naprawdę dużo.

cropped-e-book-od-7-lipca_przed.png

Jakie jeszcze zwierzęta można spotkać w Szwecji?

Zacznijmy od tych. W Szwecji jest podobno 300 000 – 400 000 łosi, z których co jesień… “eliminuje”… się 100 000. Nie potrafię powiedzieć, w jakim celu. Czyżby gangi pijanych łosi były aż tak wielką plagą i tu? Można je zobaczyć w wielu miejscach w stanie dzikim, o czym nie mogę zaświadczyć, bo gdy pojechaliśmy ostatnio oglądać spalony las i wszyscy zobaczyli gang łosi na horyzoncie, to ja w tym czasie byłam akurat odwrócona plecami i nic nie zobaczyłam. Z kronikarskiego obowiązku dodam, że największy łoś mieszka w parku przyrodniczym Sarek w Laponii.

Renifery w Szwecji

Tego sympatycznego renifera spotkałam w Skansenie w centrum Sztokholmu. Renifery są bardzo magiczne, bo niektóre mają rogi pokryte welwetem a za zabicie renifera idzie się od razu do piekła. To drugie już dodaję od siebie. Zainspirowali mnie ci, którzy zadają takie pytania:

mity_o_reniferach_fakty_o_reniferach)_czy-renifery_istnieją

Wyobraźcie sobie, co by było, gdyby renifery latały, dawały mleko i były agresywne. Jednocześnie 😀 Krwawa jatka.

Gdzie żyją renifery?

Renifery żyją głównie w Finlandii i Norwegii, a w Szwecji jest ich bardzo mało i były tradycyjnie hodowane przez żyjące na północy plemię Sami, które za czasów mojego dzieciństwa nazywano Lapończykami, a Wikipedia twierdzi, że mówiło się też na nich Łoparowie, ale dzisiaj już tak nie jest, bo:

Choć pochodzenie nazwy Lapończycy (szw. lappar, ros. лопь) jest nieznane, przez wieki została ona skojarzona ze szwedzkim słowem „lapp”, oznaczającym łatę i uznana za pejoratywną, sugerującą, że Lapończycy noszą stare połatane ubrania[3] lub że są ludem „przyszytym” do prawowitych mieszkańców Skandynawii. Z tego powodu od lat 20. XX wieku w Rosji oraz w ostatnich dziesięcioleciach w krajach nordyckich[4] zaczęto upowszechniać nazwy oparte na lapońskiej nazwie Sámi.

Tak więc renifery. Nie, jeszcze chcę dodać, jak wygląda flaga Sami, bo jest super:

2020px-Sami_flag.svg.png

Rysie w Szwecji

lynx_sweden_ryś

W Szwecji żyje dziś jakieś 1250 rysi a w Polsce tylko 200. WWF stara się zwiększyć ich ilość w ramach tej akcji.

Inne zwierzęta żyjące w Szwecji

W Szwecji żyje też 3500 niedźwiedzi i ok. 400 wilków. Zwierzęciem, a właściwie ptakiem, który żyje w Szwecji i robił na mnie wrażenie nawet po dwóch latach, są szare gęsi. Są wielkie i piękne! Jak szare łabędzie z czarnymi szyjami. Całe lato były ich dziesiątki w parku pod naszym domem i zawsze czułam pewien smutek i zazdrość, jak któregoś zimowego dnia już ich nie było, bo odleciały do Afryki.

3 comments

  1. Ubawiłam się. Pięknie piszesz! I dowcipnie.

    1. Dziękuję bardzo!:)

  2. Super napisane! Żebyś widziała moją minę, jak którejś letniej, lipcowej “nocy”(coś koło 3 nad ranem) zastałam łosia pijącego wodę z dziecięcego basenu… co fakt, to fakt… im dalej na północ tym mniej dziwi widok łosia, w okolicach Lulea jest ich ogrom 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂

Comments are closed.