Zima w Szwecji

Jedną z rzeczy, które kojarzą się ze Szwecją, jest upiorne zimno i hałdy śniegu ciągnące się przez pół roku po horyzont. Czy słusznie? Nie do końca.

zima-szwecja_zaspy_śnieg
Gdy tego typu pogoda pojawiła się w połowie listopada w Szwecji, myślałam że tak będzie już do kwietnia. Na szczęście się pomyliłam.
szwecja_dzieci_zabawa_na dworze przedszkolaki szwecja przedszkole śnieg
Szwedzi bardzo wierzą w ruch na świeżym powietrzu i dzieci bawią się na dworze nawet w śnieżycę. I żyją!

W Szwecji im dalej na północ, tym zimniej. Jeśli więc jedziecie w okolice Kiruny, to można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że będzie Wam bardzo zimno. Ale już w okolicach Sztokholmu i na południu jest cieplej. Co to znaczy „cieplej”?

zima w szwecji zaspy ślady na śniegu domki
Jeśli przyjeżdżacie akurat z kraju, w którym nie ma za bardzo śniegu, to Szwecja jest dobrym miejscem, żeby się nim nacieszyć.

Cieplej to znaczy niewiele zimniej, niż w Polsce. Jeśli chodzi o egipskie ciemności, jakie mają panować w Szwecji zimą, to również ma związek z daleką północą. W okolicach Sztokholmu w listopadzie i grudniu robi się ciemno o 15:00 i jest ciemno do 8:00 rano. Nic przyjemnego.

szwecja zima ciemno sala jezioro zamarznięte
Nie, nie zastosowałam tu artystycznego filtra, tylko śmiałam zrobić zdjęcie o 15:00 w listopadzie.

Na szczęście to jest ten najgorszy moment w roku i potem jest już lepiej – np. teraz jest koniec stycznia i ciemno robi się dopiero ok. 17:00. Na samym południu Szwecji jest pod tym względem pewnie tak samo, jak w Gdańsku. Za to latem już na środku kraju prawie nigdy nie jest ciemno, co jest super.Jeśli kogoś wyjątkowo interesuje to, jaki stosunek do światła sztucznego i naturalnego mają Szwedzi i jak wyglądało tam światło w różnych czasach, to jest o tym świetna wystawa w Nordiska Museet.

Na koniec chciałam pocieszyć tych, których los rzucił do Szwecji i martwią się, że zimą zamarzną. Przyzwyczaicie się! Gdy latem przyjechałam do Szwecji z Indii, chodziłam w kożuchu (również po domu) bo było mi bardzo zimno. Ostatnio pojechałam w grudniu do Polski i chodziłam w trampkach, bo było mi ciepło. Przyzwyczaiłam się do Szwecji i wy też się przyzwyczaicie po kilku miesiącach. Teraz jest styczeń, jest ok. 0 stopni i wcale nie jest szczególnie zimno.

Poza tym w Szwecji, w przeciwieństwie do Polski, gdy spada zimą śnieg, to cały kraj nie staje dęba i nikt nie jest w szoku, tylko po prostu odśnieża (nawet w małych miejscowościach). Dlatego śnieg nie jest specjalnie uciążliwy.

szwecja dom ślady kota na dachu zima

a door to narnia / drzwi do Narnii Tree doors
Tak prezentowały się wrota do Narnii w pobliżu mojego domu w grudniu…
drzwi do narnii wrota do narnii przejście do narnii / narnia doors / doors to the narnia
… a tak w połowie stycznia.

Pamiętajmy też, że ostatnio śnieg pada w Wietnamie i na południu Włoch a w grudniu w Warszawie widziałam różę w rozkwicie. Wszystko stoi na głowie. Zmierzam do tego, że jest dziś 30 stycznia, jestem w Szwecji i za oknem jest roztopiony lód na jeziorze i zielona trawa. Może i idzie koniec świata, ale przynajmniej póki co jest na co popatrzeć.

Nie da się ukryć, że zima w Szwecji to wręcz synonim depresji i myśli samobójczych. Czy słusznie? W sposób zawoalowany odpowiedź na te pytania dadzą moje poniższe wpisy:

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s