Type and press Enter.

Jak dostać odszkodowanie za opóźniony lot Ryanair?

 

Ostatnio udało mi się dostać od Ryanaira odszkodowanie w wysokości ponad 1000 złotych za lot opóźniony o ponad 3 godziny. Napisałam o tym poniżej, a jak zobaczycie w komentarzach, przydało się to setkom osób. To super!

do_postow_after.png

Wszystko trwało tylko parę tygodni i to tylko dlatego aż tyle, bo w międzyczasie były Święta i Sylwester. Wcześniej szukałam o tym informacji w internecie i poza jednym forum nie znalazłam zbyt wiele konkretów. Trafiło się też sporo mrożących krew w żyłach opowieści osób, które czekały na odpowiedź przez pół roku, a później linie lotnicze wmawiały im, że samolot się popsuł z winy klucza gęsi, a nie linii lotniczych.

Moje doświadczenia okazały się nieco lepsze,  dlatego postanowiłam się nimi podzielić. Jak możecie zobaczyć w komentarzach, od kiedy opublikowałam ten wpis odzyskaliście już co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Okazało się, że wcale nie jest to takie trudne.

Odpowiem tu na następujące pytania:

 • Jak dostać odszkodowanie za opóźniony lot? Jak dostać odszkodowanie za odwołany lot?
 • Czy można dostać odszkodowanie od tanich linii? Czy da się dostać odszkodowanie od Ryanair, Wizzair, EasyJet?
 • Czy opłaca się korzystać z usług firm, które oferują pomoc w uzyskaniu odszkodowania? (raczej NIE)

Jeśli Twoje pytanie jest bardziej skomplikowane, niż te powyższe, to zapraszam od razu do drugiej części tego wpisu.

https://udajesie.com/2017/08/24/jak-dostac-odszkodowanie-za-opoznienie-lotu-ryanair-lub-wizzair-cz-2/

W ciągu lat od opublikowania pierwszej części postu dostałam setki pytań, na które postaram się tam odpowiedzieć. Myślę, że odpowiedzi mogą się też przydać osobom, które podróżowały inną tanią linią, taką jak Wizzair, EasyJet, Level, a może również Baltic Air czy Norwegian. Poruszam tam takie kwestie, jak odszkodowanie, gdy bilet został kupiony przez biuro podróży, czy pomyłki we wniosku.


A wracając do tematu głównego;)

Skąd przyszło mi do głowy ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot? Otóż kilka tygodni temu kupiłam sobie bilet na lot z Gdańska do Warszawy liniami Ryanair. Jakież było moje zdziwienie, gdy na kilka minut przed wejściem na pokład okazało się, że samolot jednak odleci za ponad trzy godziny. Po jakimś czasie wszyscy dostali od pracowników lotniska karteczki, na których były informacje o prawach pasażera.

Było tam napisane, że w przypadku lotów do 1500 km  w ramach odszkodowania EU 261 za opóźnienie powyżej 3 godzin można dostać 125 euro, powyżej trzech godzin  i 1500 km należy się odszkodowanie w wysokości 250 euro, w przypadku lotów do 3500 kilometrów należy się 400 euro a za lot dłuższy, niż 3500 kilometrów i opóźniony o więcej, niż 4 godziny, może należeć się nawet 600 euro. Podobne zasady obowiązują, gdy lot został odwołany na mniej niż 7 dni przed wylotem.

Jest oczywiście kilka haczyków:

 • lot musi zaczynać się w którymś z państw unijnych i być obsługiwany przez unijną linię lotniczą LUB musi się kończyć w którymś z państw unijnych i być obsługiwany przez europejską linię lotniczą.

 

 • Czytałam na tym forum historię kogoś, czyj lot był opóźniony o ok. trzy godziny, linie lotnicze powiedziały, że o 2:58, więc że nic mu się nie należy, a on udowodnił, że samolot stanął na płycie lotniska 3:01 godzin po czasie, więc jednak mu się należy, bo to od tego momentu się liczy przylot samolotu. Dlatego warto pilnować czasu i sprawdzać, ile go rzeczywiście minęło.

 

 • Opóźnienie lub odwołanie musiało powstać z winy przewoźnika. Co to znaczy? Jeśli np. wybuchł wulkan lub trwa strajk na lotnisku, to niestety nie jest to wina linii lotniczej. Jeśli natomiast popsuł im się samolot, to jest wina linii lotniczej. Są oczywiście wyjątki od tej reguły – np. jeśli w samolot uderz piorun, to psuje się nie z winy przewoźnika. Skąd wiedzieć, czym wywołane jest opóźnienie? Przedstawiciele linii lub lotniska zawsze muszą poinformować o tym pasażerów. Czasem można dostać też e-mail od linii lub sprawdzić na stronie lotniska, lub na infolinii linii lotniczej.

Po tym, gdy dostałam na lotnisku karteczkę, ponieważ nie miałam za wiele do roboty, natychmiast zapytałam “to co z tym odszkodowaniem” ? Pani z lotniska odpowiedziała, że trzeba kontaktować się w tej sprawie z Ryanairem mailowo. Już wiedziałam, że będzie to oznaczało długie miesiące znoju, po których okaże się, że nic z tego.

Dlatego od razu napisałam do jednej z tych firm, które obiecują pomóc w odzyskaniu odszkodowania za ok. 25% wygranych pieniędzy. Drogo – pomyślałam – ale lepsze 75% realnych pieniędzy, niż 100% takich, których nigdy nie zobaczę, więc nie wahałam się ani chwili.

odszkodowanie_Za_opóźniony_lot_eu_261_pomoc
Do jednej z TYCH firm

Następnego dnia dostałam od nich wiadomość, w której napisali, że w przypadku tanich linii takich, jak Ryanair, o odzyskanie pieniędzy jest bardzo trudno, a wnioski pozostają bez odpowiedzi, więc że podadzą w moim imieniu Ryanair do sądu. W pierwszej chwili się zgodziłam, w drugiej uznałam, że sądzenie się z linią lotniczą i zawracanie sobie tym głowy jest raczej ostatecznością. Postanowiłam, że spróbuję dostać odszkodowanie sama, a jeśli się nie uda, to wrócimy do tematu.

e-book dostępny.png

Okazało się, że jest to bardzo proste. Tu muszę  jednak wtrącić coś o tanich liniach lotniczych. Nie dziwi mnie, że ktoś, kto sprzedaje bilety za 40 złotych, nie ma potem ochoty wypłacać każdemu tysięcy złotych odszkodowań. A zgodnie z prawem powinien. Dlatego stosuje różne interesujące techniki, by zniechęcić do podejmowania kroków w tej sprawie. I tak, o ile na stronie każdej szanującej się linii lotniczej dział z pomocą w otrzymaniu odszkodowania można znaleźć bez trudu, w Ryanair jest nieco inaczej…

Porównajmy. Tak to wygląda np. na stronie KLM:

KLM_odszkodowanie_refund_strona_eu_261
Proste, prawda?

A tymczasem na stronie Ryanair…

Strona_Ryanair_zła_ukryte_compensation_odszkodowanie_eu_261
Nie widzisz zakładki, która pozwala przejść do formularza odszkodowań? Dziwne… Przecież jest tuż za paskiem, którego nie da się usunąć!

Nie robię sobie jaj, ten formularz naprawdę jest za tym paskiem. Na szczęście da się też go znaleźć w inny sposób. Gdy już wyjdzie się z formularzy, które pozwalają załatwić coś zupełnie innego, ale są łudząco podobne do właściwego formularza, a także formularzy po polsku, które pozwalają ubiegać się o rekompensatę, ale dopiero drobny druczek na dole informuje, że nie o tę, o którą chodzi…wtedy można przejść do właściwego formularza.

Link do niego znalazłam na forum Fly4Free i nie wiem, jak innym sposobem można go znaleźć, chyba że się akurat stoi w czasie odpowiedniej fazy księżyca przy odpowiednim kamieniu i wypowie się  w odpowiedni sposób słowo “melon”.

Moim zdaniem formularze na polskiej stronie są bezużyteczne, bo te do których się dokopałam dotyczyły zupełnie nie tego, co trzeba, ale jak ktoś chce, to może próbować szczęścia.

* UWAGA dodana 26.06.2018: muszę tu dodać, że ostatnio sprawdziłam,  i sporo się zmieniło. Jest to prostsze i wniosek znajduje się też  tu po zalogowaniu się.

A wracając do mojej historii:

Potem było już łatwo. Dostałam potwierdzenie w którym kazali mi czekać, a następnego dnia liścik, w którym było napisane, że 250 euro zostanie zwrócone na konto powiązane z kartą, którą płaciłam. Aha, wypełniając wniosek, trzeba podać numer konta z IBAN-em i SWIFT-em. Ale jeśli się tego nie zrobi, to można dodać potem.

Pieniądze miały być na koncie w ciągu 14 dni. Po tym czasie zaczęłam się zastanawiać, jak można skontaktować się z Ryanairem w tej sprawie. Taka naprawdę nie można, bo na maile odpowiada robot. Mają też “czat na żywo”. W tym po polsku jedna z pań zapewniała mnie, że czat  służy tylko do informacji o rozkładzie lotów i że ona nic nie może  (to nie prawda), dlatego jeśli się dało, to korzystałam z tego angielskiego. Ten z kolei często jednak nie działał. Wypełniłam też formularz skarg i zażaleń.

Nie wiem, które z powyższych zadziałało, ale 12 stycznia, po 21 dniach od otrzymania e-maila od Ryanair, dostałam w końcu swoje odszkodowanie.

zrzut-ekranu-2017-01-12-22-19-25

Czy to było bardzo trudne? Moim zdaniem nie. Od początku nastawiłam się, że łatwe to nie może być, a tak naprawdę bez problemu dałam sobie radę.

Czy odzyskanie odszkodowania od Ryanair różni się czymś od takiej samej procedury w innych liniach? Poza dostępnością wniosków, a raczej ich ukrywaniem na stronie, wszystko było tak samo. Uzyskanie odszkodowania od Ryanair jest możliwe tak jak od każdej innej linii. Może tylko wymaga nieco więcej cierpliwości.

Czy polecam korzystanie z usług firm, które w tym pomagają? Nie. Z powyższym poradnikiem każdy jest w stanie to zrobić samemu. Jeśli nie ma na to zupełnie czasu ani ochoty, może zwrócić się o pomoc, ale powinien chyba wybrać lepiej niż ja. Firma, którą wybrałam, wyglądała jak wszystkie inne z pierwszej strony Google, ale nie wiem, skąd jej przyszło do głowy, że procesowanie się do końca świata z Ryanairem jest najlepszym sposobem na uzyskanie odszkodowania w tym życiu.

 

 

384 comments

 1. zrobiłem dziś tak jak napisałaś zobaczymy :))

  1. Super, cieszę się że komuś się to przydało. Trzymam kciuki 🙂

 2. Jesteś Boska 🙂 dziękuję – w zeszły wtorek dostałem mail od Ryanair o odszkodowaniu (razem 800 Euro) lot Londyn-Fuerteventura dwie osoby opóźniony 7h – usterka samolotu – czekam 10 dni roboczych i na 27.03 mam dostać kaskę na konto:) jeszcze raz DZIEKUJĘ:)

 3. Jesteś Boska 🙂 dziękuję – w zeszły wtorek dostałem mail od Ryanair o odszkodowaniu (razem 800 Euro) lot Londyn-Fuerteventura dwie osoby opóźniony 7h – usterka samolotu – czekam 10 dni roboczych i na 27.03 mam dostać kaskę na konto:) jeszcze raz DZIEKUJĘ:)

  1. Wow, pierwszy chyba raz moje prowadzenie bloga przyniosło komuś zysk . Jestem bardzo szczęśliwa! Pewnie przed nadchodzącymi wakacjami zastrzyk gotówki będzie bardzo mile widziany :))

   1. Witaj, Ryanair przelał pieniądze za reklamację :)) DZIĘKUJĘ JESZCZE RAZ :)) jakiś zadatek na przyszłoroczną podróż do upragnionej Australii :)) POLECAM TEN BLOG:)) NAPRAWDĘ….

    1. Fantastycznie:)

  2. Składałaś jeden wniosek na dwie osoby czy dwa wnioski (osobny dla każdego pasażera)?

   1. Leciałam sama, więc jeden 😉 Ktoś tu w komentarzach pisał, że dostał przelew za dwie osoby, więc może jak się kupuje dwa bilety jednocześnie, to można złożyć od razu wniosek dla dwóch osób?

 4. Super artykuł :)JA tez staram sie o odszkodowanie za opozniony lot.Mam pytanie czy w formularzu nalezy rowniez załaczyc bilety?Czy wystarczy opisac sytuację,numer lotu itp.?Niestety odprawilam sie za pomoca aplikacji Ryanair i nie mam juz dostepu do swojego biletu 🙁

  1. Hej Olu,
   w moim przypadku wystarczyły wszystkie dane, bez biletów.
   pozdrawiam i trzymam kciuki 🙂
   Sonia

 5. To bardzo dobra wiadomość :)Bardzo dziękuje za odpowiedz i publikacje Twojego artykułu,zamieściłaś bardzo przydatne informacje :)Pozdrawiam Cie serdecznie 🙂

 6. Hej, a czy wpisywalas cos w polu Comments, oprocz danych konta?

  1. chyba nie ale już nie pamiętam ;p

   1. Dzięki za poradnik! Ja już dostalem pieniadze :). Trwalo to 10 dni roboczych od momentu otrzymania pisma od Ryanair. Ja akurat zalaczylem wszystkie dane dotyczące lotu od razu, lacznie z numerem konta, IBAN itp.

    1. Super, cieszę się, że się przydało!

  2. Maciek a te dane zalaczyles odrecznie napisane na kartce czy wyciag z konta potwierdzajacy dane banku?

 7. Hej, co trzeba wpisać w “4 ostatnie numery karty” ? czy trzeba to uzupełniać? Pozdrawiam i dziękuję za artykuł 🙂

  1. Jeśli płaciłaś kartą kredytową lub debetową przez internet za bilet, to chodzi o ostatnie 4 cyfry z numeru Twojej karty. To ten zwykle wytłoczony z przedniej strony , z tego co pamiętam składa się z 16 cyfr w grupach po 4 – chodzi o te ostatnie 4 🙂 Powodzenia!

 8. Hej, super przydatny artykuł!! Jeśli pomyliłam się i w 4 ostatnie cyfry wpisałam nie nr karty a lotu….wysyłać jeszcze jednego maila?? Co powinnam teraz zrobic?

  1. Hej, dzięki za pytanie. Ja też się w czymś pomyliłam za pierwszym razem (chyba nie dodałam nr konta) i wypełniłam potem drugi wniosek. Potem zauważyłam, że chyba dostaje się maila z potwierdzeniem i tam piszą też, że można poprawić jakby co. Także możesz spróbować obu opcji ale nie ma tragedii 🙂 Pozdrawiam

 9. Super artykuł. My dzisiaj z Korfu 8 godzin opóźnienia. Zaraz wysyłam wniosek. Czy oprócz tego wysłać formularz o zwrot kosztu biletu,bo taki dostałem od ryanaira na maila? Czy gdy np zgodzę się na zwrot pieniędzy za bilet tracę prawo do roszczenia o odszkodowanie? Czy może jest możliwość otrzymania zwrotu za bilet i odszkodowania jednocześnie?

  1. Hej! Dzięki za wiadomość. 8 godzin! Współczuję. Tutaj znalazłam coś takiego (w dziale “anulowanie przez Wizz Air”) : https://wizzair.com/pl-pl/informacje-i-uslugi/ceny-i-rabaty/zwroty-srodkow-i-odszkodowania#/
   : Zwracamy koszty w uzasadnionej wysokości, które muszą zostać udokumentowane rachunkami.

   Ponadto Wizz Air wypłaci odszkodowanie zgodnie z artykułem 7 Rozporządzenia:

   Kwota

   Odległość

   Uwaga

   250 EUR

   1500 km lub mniej itp.” – oni tu piszą, że można dostać i to, i to. Linia inna, ale zasada pewnie taka sama. Wydaje mi się, że ten zwrot kosztów biletu to dotyczy sytuacji jak czekasz na lotnisku i już decydujesz, że pojedziesz czym innym i nie chcesz czekać na samolot Ryanaira, to wtedy zwracają ci koszt biletu. Jeśli leciałeś tym samolotem, to chyba już to nie obowiązuje.
   Powodzenia! 🙂

 10. Można spokojnie wejść w linka przez stronę ryanair, tylko żeby link wyszedł zza tego paska na dole trzeba zmniejszyć rozmiar strony na 90%

  1. Ach no dlaczego ja na to nie wpadłam 😉

 11. Chyba lecieliśmy tym samym samolotem na Korfu 5.06.17 miał być wylot o 9.20 a był opóźniony do 15.50. Także złożę wniosek lecz zakupiłem bilety w biurze podróży, nie bezpośrednio u ryanair. Co w tym przypadku napisać w rubryce “Last 4 digits of card” ?

  1. Trudno mi powiedzieć. Mówiąc szczerze nie wiem. Myślę, że może być tak, że możesz ubiegać się o odszkodowanie w biurze podróży, a biuro podróży zapłaciło jakąśtam swoją kartą, więc może się ubiegać u Ryanaira. Właśnie, powinnam dodać w powyższym wpisie, że jak się kupuje przez pośredników, to to może być trudne.

   1. Na szczęście to biuro kolegi i mam już od niego nr karty. Najwyżej odszkodowanie przyjdzie do niego, a później do mnie. Składam zaraz wniosek, jak coś odpiszą na pewno dam znać 🙂

    1. A, to jak kolegi to lepiej:)

  2. można złożyć bez tych numerów my tak zrobiliśmy i sie udało

   1. Witam, złożyłem wniosek i przyznali nam 4180zl na 4 osoby. W ciagu nastepnych 2 tygodni maja zrobic przelew. Wielkie dzieki. Wyszlo na to, ze 2 osoby mialy wycieczke doslownie gratis 😄

    1. Bardzo się cieszę:) pozdrawiam, Sonia

 12. Wniosek złożony. 😉 Dzięki za tak pięknie ( i przystępnie) napisany poradnik. 😀 Ciekawe czy w moim przypadku pójdzie też tak sprawnie. 😀

 13. Hej,potrzebuje pomocy czy ktoś wie jak sprawdzić godzinę przylotu,bo ryanair odpowiedział ze opóźnienie było krótsze niż 180min,a mnie się wydaje że jednak nie mają racji,

  1. Hmm zaproponowałabym Fly Radar i dane ze strony lotniska, bo prawdę mówiąc nie wiem gdzie jeszcze się sprawdza. Ktoś tu wie? Może jest jakaś lotniskowa infolinia? Oni chyba muszą wiedzieć.

 14. Rzeszow-Dublin opóźnienie 12 godzin i 40 minut… Zobaczymy może nam tez sie uda dostać odszkodowanie 🙂

  1. Trzymam kciuki. Na pewno się uda.

   1. Niestety nadal problemy … ja dostałam Customer Service Reference Number, moja mama z którą leciałam nie otrzymała takiego maila. Każdy składał reklamacje w swoim imieniu (ale wpisane było dokładnie to samo.) Ratunku! co teraz?

    1. Jeśli płaciłyście razem, to macie jeden numer.

 15. co tez pani pisze ze sie nie da odszukac jak sie da… przeciez jak byk pisze po lewej stronie… wystarczy kliknac w Complaint (co po angielsku znaczy skarga) i zeskrolowac w dol :)magic!pozdrawiam

  1. Moim zdaniem jest mniej czytelnie niż na większości stron.

 16. Customer Service Reference Number – Gdzie mogę to znaleźć, ciągle pojawia mi się błąd i nie mogę złożyć reklamacji:( tak samo jest z Flight reseravtion number 🙁

  1. Hej jak już złożysz wniosek, to dostaniesz maila z numerem i to jest Customer Reference itp. Flight Reservation Number dostałaś w mailu od Ryanaira po kupnie biletu. Trzymam kciuki:)

   1. ech..ja juz sie niestety poddaje, nie umiem tego sama zrobić, ciągle wyskakuje jakiś błąd 🙁 ale i tak BARDZO dziękuję za dotychczas otrzymaną pomoc 🙂

    1. To nie wiem co się dzieje ale trzymam kciuki.

 17. Kinga niebpoddawaj sie, to jest tak skonstruowane aby sie nie udalo. Jabtez mialem problem ale sie udalo. W mailu dostalas numer np 662883/w26e8 i ten poerwszy wpisujesz w okienko jedno, a drugi w drugie okienko. Nr tezerwacji lotu masz na bilecie FR… Ja dzis dostalem zwrot 4170zl, trzeba walczyc o swoje

  1. Zgadzam się 🙂

 18. Zrobiłam dokładnie tak jak w opisie i po trzech tygodniach dostałam 250 euro. Pozdrawiam i dziękuję 🙂

  1. Miło mi to słyszeć 🙂

 19. Dzięki za tą stronkę. Właśnie z niej skorzystałem. Mój lot był opóźniony o 15 godzin (włączając noc). Dam znać jak poszło. 🙂

  1. 7 lipca napisałem, że skorzystałem z tej stronki. Troszkę to trwało, ale pieniądze zwrócili. Prawie 230 funtów. W międzyczasie nie obyło się bez walki. Po złożeniu wniosku po kilku dniach otrzymałem odpowiedź, że moja sprawa jest zamknięta. I to wszystko. Wysłałem kilka maili. Bez odpowiedzi, lecz nie odpuszczałem. Po którymś mailu z prośbą o uzasadnienie otrzymałem odpowiedź z prośbą o podanie im numeru konta na ich stronie (w formularzu). Po podaniu danych konta po kilku dniach (konkretnie 3 dni temu) otrzymałem zwrot gotówki. Jeszcze raz dzięki za tą stronkę 🙂 Dla tych co chcą walczyć – nie poddawajcie się…. “zatruwać” im życie i będzie ok 🙂 Pozdrawiam serdecznie.

 20. Ile czeka się na odpowiedź? Dzisiaj czwarty dzień i nadal cisza.

 21. Otrzymałam taką wiadomość “Uwaga jeden z Twoich listów nie dotarł do adresata. Wiadomość została niedostarczona z powodu nieznanego błędu po stronie serwera odbiorcy” Poniżej w tej samej wiadomości natomiast “Dear Customer

  Thank you for your e-mail.

  We will get back to you as soon as possible.

  Your query has been registered under reference number… Tak wiec nie jestem pewna czy to dotarło

  1. Myślę. że trzeba wysłać jeszcze raz.

   1. Dziękuje za odpowiedź. Wczoraj wysłałam drugi raz i otrzymałam taką samą wiadomość jak wyżej.

 22. A czy trzeba miec wykupione ubezpieczenie w Ryanairze zeby starac sie o odszkodowanie za opozniony lot?

  1. nie!

 23. Wielkie dzięki za mega przydatne info, ja dziś wysłałam wniosek za odwołany lot z wrocławia do wawy. Podobno z powodu usterki technicznej, jestem ciekawa jak rozpatrzą.

  1. I mnie się udało, Otrzymałam maila po kilku dniach z informacją że przyznali mi odszkodowanie ( 4x 250 euro). Jeszcze raz wielkie dzięki!!!!

   1. Super. Na kolejne wakacje na pewno się przyda ! 🙂

 24. Dzięki Tobie wszystko poszło łatwo. I trzeba przyznać, że Ryanair był w porządku. 3 godziny i 3 minuty opóźnienia, odszkodowanie wypłacone po 14 dnach od złożenia reklamacji. Bez żadnych problemów. 😀

  1. Łał. Super! No widzisz, nie było tak źle:))

 25. Dokładnie 12 dni po tym jak złożyłem reklamacje na stronie moje konto zasiliło 1056 PLN 🙂

  1. Cieszę się i pozdrawiam:)

 26. Witam, Twoja strona jest baaardzo pomocna, sam probowalem znaleźć cos na ten temat na stronie Ryanair, ale, jak napisalas, to dość trudne zadanie 😉 Chce się ubiegać o odszkodowanie za opóźniony lot. Mój problem polega na tym, ze bilety były zakupione w pakiecie wczasow (all inclusive), a co za tym idzie, za bilety placilo biuro podrozy. Nie wiem, czy wpisac ostatnie 4 cyfry mojej karty, czy dowiedzieć się o nr karty biura podrozy ? Może cos poradzisz ?? Pozdrawiam, Tomek, Rzeszow

  1. Hej,
   trudno mi powiedzieć. Chyba nie ma sensu podawać numerów Twojej karty, bo nie mogą zwrócić Ci pieniędzy na konto, z którego nie płaciłeś. Hmm. Myślę, że musisz zrobić to przez biuro podróży. Daj znać, czy się udało!

   1. Witam, piszę, żeby się pochwalić: właśnie zakończyła się moja sprawa o odszkodowanie, z pozytywnym skutkiem 🙂 Ryanair sam!!! skontaktował się z biurem podróży, w którym kupiliśmy wczasy (w tym bilety na lot) i po ok. 10 dniach pieniądze wpłynęły na moje konto. Jakkolwiek, dziękuję za to, co robisz i pozdrawiam serdecznie, Tomek

 27. Ja załatwiłam odszkodowanie poprzez Claimflights, na ich stronie złożyłam wniosek w 5 minut, a na wszystkie pytania odpowiedzieli mi na chacie 😀

 28. Wczoraj złożyłam reklamację zgodnie z Twoimi wskazówkami. Dzisiaj dostałam maila od Ryanaira, że zostało mi przyznane odszkodowanie. Jest tylko jeden mały problem, ostatnie 4 cyfry mojej karty, które podałam w formularzu są źle zapisane w mailu, który dostałam. Na pewno podałam poprawne cyfry, nawet zrobiłam zdjęcia na wszelki wypadek.
  Czy spotkałaś się już z takim przypadkiem? Co sugerujesz zrobić w tej sytuacji? Dodam tylko, że wszystkie pozostałe dane są poprawne.

  1. Z tego co wiem, dostaje się numer sprawy i można poprawić. Powodzenia!

   1. Zajęło mi to trochę więcej czasu, ale dzięki Twoim wskazówkom pieniądze trafiły na moje konto 🙂 Dziękuję i pozdrawiam!

    1. Bardzo się cieszę i również pozdrawiam serdecznie:)

 29. Witam! Mam pytanie do do roszczeń w sytuacji, gdy lot opóźnił się o 2 godz i 15 min. Przepraszam, może gdzieś nie doczytałam, albo źle zrozumiałam, ale, czy odszkodowanie należy się, gdy lot opóźniony jest o co najmniej 3 godz? Czy po prostu w przypadku krótszego opóźnienia też, ale wówczas odszkodowanie jest niższe? Dziękuję z góry za pomoc. Pozdrawiam serdecznie. Magdalena.

  1. Hej,
   gdy opóźnienie jest mniejsze, niż 3 godziny, to niestety odszkodowanie się nie należy.

 30. Cześć,Bardzo dobry artykuł. Zgodnie z Twoimi weszliśmy na podaną stronę, wypełniliśmy formularz i po dwóch dniach otrzymaliśmy pismo z Ryanaira przyznaniem odszkodowania. Jestem wdzięczna z porady bo sama pewnie bym do tego nie doszła. Jeszcze raz dzieki – to naprawdę działa i warto korzystać z praw jakie mamy.

  1. Bardzo mi miło:) Pozdrawiam!
   Sonia

 31. Cześć, postąpiłam tak jak pisałaś i niestety czekam już ponad 2 tyg, zero odpowiedzi.
  Na chatcie Ryan air ciągle spławiają i piszą, że trzeba czekać do 30 dni na rozpatrzenie wniosku. 🙁
  Czy ktoś miał podobnie?
  Pozdrawiam,

  1. A dostałaś potwierdzenie złożenia wniosku? Może go w ogóle nie dostali? Jeśli dostali a nie odpisują, to wypróbuj sposób z reklamacją 😉

   1. Ja mam właśnie taką sytuację. Dostałam maila z potwierdzeniem rozpatrzenia reklamacji i poinformowaniem, że pieniądze otrzymam w ciągu 10 dni roboczych na konto. Wczoraj właśnie minęło 10 dni a pieniędzy nie widać… Czekać czy wypełniać coś jeszcze? Nie wpisałam w formularzu kodów SWIFT ani IBAN, jak mogę to uzupełnić? Formularz nie wymagał podania tych kodów…

    A poza tym to bardzo przydatny artykuł. Faktycznie w internecie raczej mało można znaleźć informacji jak postępować w przypadku reklamacji z Ryanair.
    Dziękuję! 🙂

    1. Hej, koniecznie uzupełnij SWIFT i IBAN, bez teo nie będa wiedzieli do jakiego kraju wysłac pieniadze.

   2. Poczekałam jeszcze jeden dzień, pieniążki wpłynęły bez konieczności uzupełniania danych o nr SWIFT czy IBAN 🙂 wystarczyło wypełnienie jednego formularza aby dostać pieniądze. Nie spodziewałam się, że pójdzie tak łatwo 🙂

 32. […] poprzedni wpis na ten temat cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Dotyczył ubiegania się o odszkodowanie […]

 33. Cześć! Zrobiłyśmy dokładnie tak jak zalecalas, , przyznano nam odszkodowanie, niestety kolezanka, która płaciła za bilety, zgubiła portfel, wiadomo, wiąże sie to z zablokowaniem karty która płaciła, czy mimo to pieniądze bedą na jej koncie, czy mamy zwracać sie do ryanaira ze sprawa i prosić o przelew na inne konto?
  Ps. Dzieki za przydatne rady!

  1. Hej, moim zdaniem to chodzi o konto z którym karta jest powiazana a nie o kartę. Peniadze przelewają przecież na konto. Chodzi tylko o to, żeby sprawdzić, że Ty to Ty. Powinno być ok!

 34. Udało się ! 250€ za 4 i pół godziny opóźnienia z Warszawy do Brukseli. Wielkie dzięki za artykuł!

 35. Dzień dobry

  Gdy ubiegam się o odszkodowanie a płaciłem za bilety kartą kredytową to czy powinienem teraz podawać numer karty kredytowej czy karty płatniczej VISA>? Pytam bo w banku poinformowali mnie że mogą być problemy z przelewem na kartę kredytową. Obie karty należą do mnie.

  Bardzo proszę o pomoc

  1. Moim zdaniem tej karty, ktorą płaciłeś. To chyba służy do potwierdzenia że Ty to Ty – że płaciłeś tą kartą, a przelew i tak idzie z konta na konto.

 36. Hej, mój lot opóźniony o prawie 6h. Wczoraj wypełniłam “właściwy” formularz, ale nigdzie nie było tam okienka do wypełnienia nr SWIFT czy IBAN… formularz wysłałam chyba dwa razy i w drugim w rubryce Comment podałam numer konta. Niestety nie dostałam na maila żadnego potwierdzenia otrzymania zgłoszenia. Jak długo Wy czekaliście na takiego maila?

  1. Hej,
   nie pamiętam ile czekałam, ale jakoś od razu się chyba dostaje. SWIFT i IBAN może być w okienku komentarzy. Hmm. Jeszcze z godzinę poczekaj, powinno dojść to potwierdzenie;)

   1. Ja miałam podobnie. Nie dostałam żadnego powiadomienia, a na chatcie Ryanair informowali że nie mają takiego zgłoszenia. Dopiero po przesłaniu zrzutu ekranu, który zrobiłam po wypełnieniu wniosku przyznali że jednak jest. Cały czas trwają, że na rozpatrzenie jest 30 dni roboczych. Wczoraj wysłałam raz jeszcze i dostałam maila z prośbą o uzupełnienie nr konta itp. Wyślij jeszcze raz, taka moja rada.

  2. Ja dostałam odpowiedź następnego dnia. Nie wpisałam natomiast nigdzie kodu IBAN ani SWIFT a pieniążki na konto wpłynęły 😉
   Pozdrawiam i powodzenia!

 37. Witam. Mam pyt.na poczatku wniosku nalezy podac imie i nazwisko .Czy to maja byc dane osoby ktora placila czy osoby ktora widnieje na bilecie.(moj bilet byl kupowany przez inna osobe) . Rozumiem ze ponizsze dane z karty dotycza wlasciciela karty…?

  1. Moim zdaniem imię osoby, która ubiega się o odszkodowanie czyli tej, której imię było na bilecie.

  2. Ja wpisałam swoje imię i nazwisko. Generalnie to chyba nie ma dla nich znaczenia bo odpowiedź dostałam “Dear Lidia…” (to Lidia kupowała bilety). Także leci to chyba z automatu.
   Btw. wystarczy jedna reklamacja na wszystkie zakupione przy tej transakcji bilety 🙂

 38. Dostalam odp odmowna iz nie przysluguje mi odszkodowanie poniewaz samolot byl opózniony w wyniku zderzenia z ptactwem co bylo poza ich kontrola. Czy da sie jeszcze cos z tym zrobic? Jakies odwolanie? Gdzie to sprawdzic?

  1. Możesz zapytać na infolinii lotniska i to wszystko. Jeśli to rzeczywiście było poza ich kontrolą, to nic nie poradzisz.

 39. Hej widze ze ogarniacie temat. Moj lot santander berlin zostal odwolany podwjrzewam ze z poqodu strajkow burzy I gniewu bogow I na polskiej infolinii platnej 2zl za minute powiedzieli mi ze moge go przebookowac na inny lot ryanaira miedzy tymi samymi panstwami (przydatna informacja) wybralem madryt berlin (ale musialem sam go znalezc bo oni raczej nie sa pomocni, nastepnego dnia I ze zwroca mi koszty poniesione na skutek dnia spedzonego z przymusu hotel jedzenie dojazd. Nie dowiedzialem sie co refunduja tylko oglednie ze musza to byc sensowne wydatki – za 5* hotel nie dostane I za taksowke miedzy miastami rowniez ale za normalny hotel I autobus juz tak. Gdzies na innym forum przeczytalem ze w takiej sytuacji oddali za jedzenie ale za piwka nie… dramat! :p zbieram paragony I wysle im po powrocie ale teraz moje pytanie czy poza zwrotem kosztow moge walczyc o odszkodowanie (jeden dzien mniej pracy stracone zlecenie itd) rownoczesnie z tego formularza ktory podajecie czy lepiej poczekac az zwroca kase za wydatki I wtedy probowac zglaszac. Czy moze olac refundacje kosztow I zglosic sie tylko o odszkodowanie (wyjdzid go pewnie wiecej niz wydalem na hotel dojazdy I jedzenie

  1. Hej,
   w moim przypadku złożyłam wniosek o zwrot kosztów biletu bo tak jak piszesz to jest więcej kasy, i umotywowałam to w komentarzu tak, że m.in. samolot przyleciał o 23 zamiast o 20, więc musiałam wziąć taksówkę, bo w środku nocy nie jeżdżą autobusy. Potem plułam sobie w brodę, że nie wypełniłam w tej “intencji” osobnego wniosku o zwrot kosztów, ale nie trzymałam paragonu, więc też nie mogłam. Także moim zdaniem złóż dwa osobne wnioski bo jeden drugiemu nie szkodzi!

 40. Witam, odwołali mi lot dla 4 osób na trzy dni przed wylotem. Czytam Wasze komentarze i zamierzam postąpić wg Waszych wskazówek.
  Chciałabym zapytać dodatkowo: Noclegi miałam wykupione w takim układzie, że w ostatnim tygodniu przed przyjazdem niemożliwe jest bezpłatne odwołanie rezerwacji. Tym samym muszę zapłacić pełną kwotę za noclegi. Gdzie mogę to zareklamować do linii, aby uzyskać dodatkowy zwrot kosztów za noclegi? Czy jest osobny formularz oprócz formularza “disruption compensation”?
  Z góry dziękuję za odpowiedź i pomoc.

  1. Hej! Współczuję…. z tego co pamiętam to jest formularz dotyczący zwrotu kosztów, gdzie raczej powinni Ci zwrócić jak dasz jakiś dowód, że za nocleg musiałaś zapłacić i że się nie dało odwołać. Link tu chyba nawet wyżej jest.

   1. Dziękuję za odpowiedź. Wysłałam wniosek dwa razy, niestety nie dostałam maila zwrotnego z numerem wniosku. Myślicie, że wniosek dotarł do linii lotniczych?
    Dodatkowo mam pytanie, czy jeżeli odwołali mi lot w jedną stronę, a nie mam możliwości lotu w innym terminie, to mam prawo domagać się również odszkodowania za lot powrotny mimo, że ten nie został odwołany? Czy jak podejść do tej kwestii powrotnej?

    1. Hej, tu chyba ktoś w komentarzach też wysyłał parę razy i nigdy nie dostał potwierdzenia. Co do drugiego pytania to nie wiem, więc jak ktoś wie to niech powie!

 41. Hej, bardzo dobry i przede wszystkim pomocny artykuł! Zaraz będę wypełniać wniosek w imieniu rodziców. Mam pytanie, jeżeli tata ma w imieniu polski znak to mam napisał “Ł” czy jednak tak jak na bilecie “L”? Plus drugie pytanie, ile czeka się na odpowiedz, która powinna przyjść na maila??? Czytałam na jakimś forum, że maja 7 dni na to..?! 🙂

  1. Moim zdaniem tak jak na bilecie. Odpowiedź na maila z tego co pamiętam i co tu piszą ludzie przychodzi jakoś w najwyżej kilka dni, raczej nie tydzień. Powodzenia:)

  2. skorzystaj z polskiej firmy jak opoznionysamolot.pl czy zwrotzalot.pl lub z kancelarii prawniczych, nie bedzie tego problemu

 42. Witam.Miałem opóźniony lot ponad 3 godziny z Eindhoven do Modlina i zgodnie ze wskazówkami wypełniam zgłoszenie , ale po pierwszym przysyłają mi bardziej szczegółowy w którym chcą abym podał dodatkowe koszty tj. koszty hoteli ,taksówki . Ja takich nie miałem i wpisałem 0. Wniosek nie chce przejść dalej . Możesz coś podpowiedzieć .

  1. Niestety nie mam pomysłu, co zrobić… Próbuj do skutku. Może ktoś coś?

  2. Miałam podobnie ale przypomniało mi się, że mój kierowca kupował paliwo jadąc po mnie z Warszawy aż do Gdańska (zmienili mi lotnisko) i znaleźliśmy paragony, wiec zrobiłam zdjęcie i wpisałam kwotę… a Tobie udało się bez wpisywania kosztów? Poszło zgłoszenie po kilku próbach??? Jeśli tak, to jak szybko dostałeś odpowiedź? 🙂

 43. Cześć! Miałem lot opóźniony o 6 godzin którym poleciałem, korzystam z formularza eu261 do odszkodowania i tam po wpisaniu pierwszych danych są do wyboru 3 opcje. 1. poleciałem innym lotem ryanair, 2. poleciałem innym lotem inną linia i 3. nie podróżowałem tym lotem i proszę o zwrot pieniędzy
  A ja odbyłem ten lot opóźniony o 3 godziny. A takiej opcji nie widzę.
  Czy ktoś wypełniał ten formularz niedawno po zmianach na stronie?

  1. To oznacza że korzystasz nie z tego formularza, co trzeba. W tekście powyżej wszystko jest wyjaśnione.

   1. Witam, ja również mam problem z wypełnieniem wniosku. Mój lot odbył się po 6 godzinnych w tym czasie nie ponioslam żadnych kosztów dodatkowych dlatego też chcę się starać tylko o odszkodowanie z tego tytułu a nie rekompensatę. Po wypełnieniu właściwego wniosku przerzuca mnie jednak również na formularz do rekompensaty więc wpisuje tam kwotę 0.00 ale formularz tego nie akceptuję. Nie chcę wpisywać fikcyjnej kwoty na pokrycie której nie mam żadnego rachunku ale nie wiem jak inaczej mogę zakończyć składanie tego wniosku.Czy ktoś z Was miał też podobną sytuację?jeśli tak będę wdzieczna za informacje☺

   2. Musiały się zmienić formularze od czasu Twojego postu: Ja również wczoraj miałam przylot opóźniony o prawie 4h i właśnie próbuję wysłać zgłoszenie o odszkodowanie. Link, który jest podany w tekście prowadzi właśnie do tego formularza, który Adrian podaje (Ryanair EU261 Compensation and Expense Claim Form) – są jedynie takie opcje oraz formularz nie chce przepuścić dalej (“Prosimy podać całkowitą kwotę wydatków uwzględniając układ dziesiętny, np.: 100.00”) – nie ważne co się w okna wpisuje to nie przepuszcza dalej.

    1. O matko, masz rację! Moim zdaniem próbują zrobić wszystko, żeby nie płacić. Straszne. Szukałam i faktycznie nigdzie nie ma innego formularza niż ten, który nie działa. Ktoś próbował dostać odszkodowanie za jego pośrednictwem? Spróbuj podać jednak jakąś symboliczną kwotę , może wtedy się uda. Myślę że skoro to jest specjalnie tak zrobione żeby nie działało, to nie popełnisz grzechu dodając im 5 zł do rachunku. Należy im się;p

  2. !!!
   dziś pojawił się link na forum fly4free do formularza o odszkodowanie za opóźniony lot: https://contactform.ryanair.com/?cr=4-0&lg=en&id=43&compr=Flight+Cancelation%2FDelay+%E2%80%93+EU261
   wysłałam i natychmiast otrzymałam automatyczną wiadomość o przyjęciu zgłoszenia.

   1. Ooo, dzięki za info!

 44. Witam,

  chyba Ryanair zmienił coś na swojej stronie internetowej. Podany przez Ciebie link do formularza odszkodowań jest niestety nieaktualny.
  Jeszcze tydzień temu działał, ale teraz nie. Mozesz pomóc?

  Pozdrawiam

  1. Hej,
   to może mieć związek z tym że ostatnio odwołali kilkaset lotów – może nie chcą, żeby było za łatwo;) Popatrzę i dam znać.

   1. to jest skutek promowania zagranicznej firmy. Dlaczego Pani nie napisze, ze jest wiele takich firm i ze polskim firmom latwiej jest dochodzic roszczen w polskich sądach?

    1. Bo wydaje mi się, że skoro przeciętny człowiek jest w tak łatwy sposób w stanie dostać to odszkodowanie w ciągu paru dni czy tygodni, to sądzenie się za pośrednictwem jakiejś firmy z Ryanairem jest absurdem. Ale jak ktoś chce, to przecież mu nie zabraniam.

  2. O matko, masz rację! Moim zdaniem próbują zrobić wszystko, żeby nie płacić. Straszne. Szukałam i faktycznie teraz nigdzie nie ma innego formularza niż ten, który nie działa. Ktoś próbował dostać odszkodowanie za jego pośrednictwem?

   1. Ja wczoraj wysłałam przez https://contactform.ryanair.com/?cr=4-0&lg=en&id=43&compr=Other ( Complaint Form – Other) w tym formularzu jest możliwość załączenia dokumentów i otwarte okno na wpisanie treści skargi…ale od wczoraj nie dostałam mailowego potwierdzenia, że cokolwiek do ich dotarło.

   2. Ten formularz: Ryanair EU261 Compensation and Expense Claim Form pozwala uzyskać zwrot kosztów niewykorzystanego biletu na odwołany lot, jeśli ktoś tak jak ja skorzystał z innej opcji powrotu niż proponowana przez Ryanair lub kosztów dodatkowych jak hotel, taxi itp w oczekiwaniu na inny lot z Ryanem. Uzupełniłem, że z uwagi a odwołany lot podróż się nie odbyła i dostałem info, że w ciągu 7 dni zwrócą mi koszt biletu. Ten formularz nie daje nic w kwestii odszkodowania. Ze 2 dni temu znalazłem gdzieś na ich stronie taki prosty jedno stronicowy, gdzie z listy rozwijanej wybrałem coś o EU261. Na drugi dzień dostałem maila, że 250 euro przeleją w ciągu 14 dni. Dziś próbuję go znaleźć i nie mogę. Ewidentnie utrudniają.

 45. Nareszcie się udało 😆dla zainteresowanych dzisiaj wyjątkowo formularz działa.Właśnie złożyłam wniosek i przeszedł dalej. Ale znalazłam go w innym miejscu na stronie ryanair.
  Znajdziecie go następująco : zjedz na sam dół strony, kliknij w kontakt dalej wybierz Chat na żywo i rozwiń zakładkę. Znajdziesz tam odnośnik do formularza online, kliknij na niego i otworzy Ci się formularz. W miejscu powód kontaktu wybierz z listy EU261……..
  Kiedy próbowałam dołączyć jakieś załączniki to nie chciało przejść ale zrezygnowałam z nich a informację o moim koncie bankowym napisałam w komentarzu.
  Powodzenia!!!! Mam nadzieję że Wam też się uda😊

  1. O matko to się robi coraz bardziej skomplikowaneL:D Cieszę się , że Ci się udało.

 46. Milo ze jestesmy w Uni Eurpejskiej. Ci poza nie maja zadnych szans na odszkodwanie.

 47. Hej 🙂
  Mi również się udało! Jestem Ci ogromnie wdzięczna bo bez tej instrukcji nie dałabym rady <3 Odwołali mi lot tydzień przed datą wylotu z Londynu do Rzeszowa (przez co musiałam lecieć do Krakowa) Złożyłam formularz z Twojego linku kilka dni po przylocie (wtedy jeszcze działał), od razu dostałam odpowiedź że rozpatrują mój wniosek. Jakby ktoś nie wiedział jak uzupełnić dane bankowe, bo w podstawowym formularzu takich zakładek nie ma, to ja to zrobiłam dopiero po otrzymaniu od nich linku w odpowiedzi żeby sprawdzić stan swojego zażalenia. Już dziś, czyli po niecałym tygodniu dostałam pieniążki na konto. Składajcie, bo na prawdę warto zrobić to samemu 🙂
  Pozdrawiam 😉

  1. Super, cieszę się bardzo. Ciekawe, czy równie łatwo będzie po zmianach.

 48. Odwołano moj lot z Paryza do Wenecji dzien przed odlotem. Mialam w Wenecji wykupione pare dni wakacji wiec musialam tam sie dostac. Znalazlam lot z Eindhowen do Wenecji w cenie 2 bilety ponad 400 euro (poprzednie bilety kosztowały mnie ok 20 euro) Dojechalam do Eindhowen i polecialam do Wenecji. Czy w tym formularzu moge pisac o zwrot za te bilety ( z Eindhowen) -nie ma tam takiego okienka

 49. Witam ja dostalam tylko zwrot za bilet. Czy moge i w jaki sposob ubiegac sie o odszkodowanie? Prosze o rade. Pozdrawiam

  1. Dzień dobry,
   wszystko jest opisane powyżej,
   pozdrawiam

 50. Witam,
  chciałabym się dowiedzieć czy jeśli mam lot do Izraela 26 listopada a wczoraj tj. 13 października dostałam maila z informacją że lot będzie opóźniony o 8 godzin to też mogę ubiegać się o odszkodowanie?
  Większość osób pisze o sytuacjach kiedy lot został odwołany/opóźniony przed samym wylotem a ja mam jeszcze do wylotu ponad miesiąc. Nie wiem czy są jakieś ograniczenia czasowe co do poinformowania pasażera o zmianach lotu/
  z góry dziękuję za pomoc 🙂

  1. Hej,
   z tego co wiem, to jeśli poinformowali na ponad 2 tygodnie przed, to mogą nawet odwołać i odszkodowanie się nie należy.
   pozdrawiam
   Sonia

 51. Witam, mam pytanie czy jeśli lot został przesunięty u dwóch osób z tej samej rezerwacji docelowy i powrotny to czy trzeba składac osobne formularze na poszczególne loty oraz osoby w tym przypadku 4 formularze?

  1. Hej,
   obawiam się że tak. W tych formularzach jest gdzieś napisane, że każdy musi złożyć wniosek osobno.
   pozdrawiam
   Sonia

 52. Witam,
  Dzisiaj został opoxniony lot Malta-Kraków o ponad 3 godziny.
  Mam do wyboru dwa wnisoki :
  https://eu261expenseclaim.ryanair.com/
  https://contactform.ryanair.com/?cr=4-0&lg=en&id=43&compr=Flight+Cancelation%2FDelay+%E2%80%93+EU261
  Mam wątpliwości który wniosek ma złożyć ktory wybrac i czy złożyć osobno dla (3 pasazerow jedna rezerwacja ) czy łącznie

  proszę o pomoc

  1. Hej, złóż wniosek osobno dla każdego pasażera. Co do formularza to wydaje mi się, że ten drugi to ten idealny;)

   1. Witam, jak uzywam drugiego linka i wciskam Submit to wyswietla mi sie komunikat ze jest error. Co zrobic?

    1. Chyba pozostaje tylko spróbować jeszcze raz:)

  2. Witam serdecznie, lecieliśmy tym samym opóźnionym lotem z Malty do Krakowa 31.10 2017 r. Będę starała się o odszkodowanie . Mam pytanie ….. bilety rezerwowała mi osoba z rodziny i płaciła swoją kartą ,ja później zwróciłam jej gotówkę na tą samą kartę.Czy składając formularz muszę podać nr karty i konta osoby płacącej czy mogę podać swój nr konta? Z góry dziękuję za pomoc

   1. Tak, pieniądze są oddawane na konto, z którego został kupiony bilet.

 53. link do formularza znów nie działa (ten nowy też nie).

  1. Teraz dla odmiany działają oba. Ale oni chyba czasami dla utrudnienia wyłączają. Ostatnio leciałam Ryanairem i jak chciałam sobie wydrukować bilet, to strona po prostu nie chciała się otworzyć przed 2 godziny,. A że miałam Windows Phone na który nie ma aplikacji, to musiałam na 2 h przed odlotem stawać na głowie i pożyczać od kogoś telefon tylko po to żeby pokazać bilet na lotnisku;\

 54. Mój lot z Berlina do Walencji byl opóźniony 7 godzin, to lot powyżej 3500 km, więc chyba warto walczyć. Leciałam z dzieckiem 5-letnim, czy za dziecko tez wypełnić drugi formularz, czy wpisać na jednym? Czy w jego imieniu powinna dochodzić odszkodowania jego matka (moja siostra), czy osoba która rezerwowała bilet czyli ja?

  1. Hej, ciekawe pytanie! Myślę, że mimo wszystko o odszkodowanie powinna się ubiegać osoba, która rezerwowała bilet bo to na jej konto spłyną pieniądze.

  2. Jego matka, jako prawny opiekun, nie jest ważne, kto płacił za bilet!!!! Wszystko jest na stronie FB opozniony samolot

   1. W takim razie po co Ryanair pyta o 4 ostatnie cyfry karty którą się płaciło, jeśli nie ma żadnego znaczenia kto płacił?

 55. Witam, bardzo dziękuje za zamieszczenie pomocnych informacji w sprawie odszkodowań. Ja również leciałam lotem z Krakowa do Malty w dniu 31-10-2017 i zgodnie z powyższymi inf. wypełniłam wniosek o odszkodowanie dla 5 osób osobno które były na jednej rezerwacji. Dostałam inf. na maila bym nie składała już więcej wniosków więc myślę że należało wypełnić tylko jeden dla rezerwacji a nie każdej osoby z osobna – to jest oczywiście moje prywatne zdanie. Teraz czekam co na to Ryanair – myślę że to trochę potrwa ale mam nadzieję że się uda.

  1. Cieszę się i trzymam kciuki!

  2. Witam ja również wysyłałam już zgłoszenie. Wysłałam osobno na dwie osoby. Mail przyjęcia zgłoszenia dostałam. Czekam cierpliwie już tydzień . Zobaczymy. Malta- Kraków 31.10.2017 r. – trzymajmy się razem w grupie siła. 🙂 Dajcie znać jak dostaniecie jakieś instrukcje od Ryanaira, ja oczywiście niezwłocznie podzielę się swoimi jak tylko coś będę wiedziała.Pozdrawiam.

  3. Ja wyslałam każdy z osobna …..

 56. Cześć,

  najpierw w treści podajesz wniosek https://eu261expenseclaim.ryanair.com/, a potem w komentarzu dotyczącego opóźnionego lotu mówisz, że ten drugi:
  https://contactform.ryanair.com/?cr=4-0&lg=en&id=43&compr=Flight+Cancelation%2FDelay+%E2%80%93+EU261
  będzie idealny. Który w końcu jest dobry, kiedy wracało się tym samym lotem ale 4 godziny później? Bo to pewnie ma znaczenie.

  Próbowałam wypełniać ten pierwszy wniosek ale napotkałam kilka problemów – spośród 3 opcji sposobu jakim wróciłam nie ma opcji że poleciałam tym samym lotem (jest tylko: alternatywny lot ryanair, alternatywny lot innej firmy, inna forma komunikacji), a formularz nie chce się wysłać gdyż wyskakuje błędny format kwoty (nie da się zostawić pustego mimo że nie spałam w hotelu, nie jadłam nic na lotnisku ani nie brałam taksówki), próbowałam już wiele wariantów wpisywać (0.00, 0,00, 1.00, 10.00, z przecinkami, kropkami…) i żaden nie chce przejść dalej… 😉 Dobry sposób na zniechęcenie wysyłania formularza ;). Czy ktoś się spotkał z takim problemem?

  Ten drugi formularz wydaje się prosty, ale nawet nie ma miejsca do wpisania numeru konta czy lotu skąd dokąd się leciało, co wydaje mi się podejrzane 😉

  Pozdrawiam serdecznie i dzięki za artykuł

  1. Tak, więc oba formularze są do zniesienia ale jak widzisz Ryanair jeszcze nie wyprodukował takiego formularza, żeby było po prostu łatwo.

  2. Mam dokładnie to samo. Nie mogę w ogole wysłać tego formularza z uwagi na błąd kwoty. Czy Tobie w końcu sie udało?

  3. Ryan zrobił teraz jeden wspólny formularz „żeby było łatwiej” i nawet jak chcesz dostać tylko ryczałtowe odszkodowanie to musisz wpisać jakieś wydatki (tylko wtedy przeskoczysz to pole o sumie wydatków, zera nie akceptuje), ważne żeby zaznaczyć w prawym górnym roku żądanie odszkodowania i NIE zaznaczyć żadnego z trzech okienek w lewej kolumnie,
   Wydatki jakie wpiszesz nie maja znaczenia, bo jak ich nie udokumentujesz to nie dostaniesz za nie zwrotu,
   Zwrócą tylko zryczałtowane odszkodowanie

   1. Robiłeś tak? Ja właśnie nie mogę przeskoczyć tego zapytania a nie chcę, żeby ciągnęli temat tych kilku funtów tylko pełnego odszkodowania 400euro za długą obsuwe

 57. Witam, czy ktoś wie ile dni Ryanair ma na odpowiedź? Mój lot 17.10.2017 był opóźniony o 4h, 26.10 wypełniłam formularz na stronie Ryanair, dostałam potwierdzenie i czekam, w weekend minie miesiąc od złożenia formularza a odpowiedzi jak nie było tak nie ma. Co powinnam zrobić?

  1. Witam serdecznie. Swoje roszczenie o odszkodowanie złożyłam 3 tygodnie temu. Dostałam tylko maila ,że przyjęli i każą czekać….. Mail o treści :
   Dear Customer

   Thank you for your e-mail enquiry.

   We will be in contact with you once your claim has been assessed

   Please do not resubmit your claim.

   Yours sincerely,

   The Customer Service Team

   For and on Behalf of
   Ryanair DAC

   Czekam cierpliwie dalej,choć tracę już nadzieję ,że odpowiedzą mi jaka jest ich decyzja.
   Mam pytanie do uczestników lotu Malta – Kraków czy już coś ruszyło się u Was w tej sprawie.
   Pozdrawiam …

   1. Witam ja też wciąż czekam na jakąś odpowiedź. Reklamacja Podobno mają 28dni więc nie pozostaje nic innego jak czekać do tego terminu. Oczywiście myślę tu o dniach roboczych.

  2. Czy Ryanair dał jakąś odpowiedź LOT PIZA ?! Ja składałam wniosek 6 listopada i cisza. Czy ktoś już dostał jakąś informację ? 🙂

   1. Ja dostałam odpowiedź w sprawie lotu do Pizy, przyznali odszkodowanie, napisali że wyslą czek i tak czekam od 1 grudnia na przelew lub ten nieszczęsny czek.

 58. Ja zgłosiłam swoją reklamację na początku września i dalej nic… na Chacie nie mogą nic powiedzieć bo nic nie wiedzą. Każą czekać… ale straciłam już nadzieję

  1. Odpuść. Zwróc się do profesjonalnej firmy , bo z liniami już nic nie ugrasz. Ja miałam właśnie taki przypadek

   1. To dziwne, bo w moim przypadku to była kwestia paru maili i chwili na czacie, więc jestem przekonana że się da. Jakby co to nie publikuję tu postów, które są reklamą firm któresię tym zajmują, bo moim zdaniem łatwiej się to da zrobić samemu.

 59. Nie wiem jak udało Wam się złożyć ten formularz. Wypełniłam go już chyba 30 razy i za każdym razem pokazuje że wpisałam złą łączną kwotę odszkodowania, chociaż wpisywałam 0.00, zostawiałam puste, wpisywałam jakąś wartość i za każdym razem tak samo. Zastanawiam się czy w rubryce inne skargi nie wpisać skargi na brak możliwości wypełnienia formularza o odszkodowanie z EU 261.

 60. A jednak się udało 🙂 bardzo dziękuje za to że są tacy ludzie którym się chce prowadzić blogi i pomagać innym. Bardzo nam wszystkim to ułatwia życie. Dla zainteresowanych taką wczoraj dostałam odpowiedź w sprawie opóźnionego lotu z Krakowa do Malty 🙂 pozdrawiam wszystkich.

  ,,We sincerely regret the delay of your flight FR8812 from Krakow to Malta on the 31/10/2017, which was due to a technical fault.

  In addition, we can confirm that we are in the position to pay the applicable EU261 compensation.

  Furthermore, we wish to confirm that, within 10-15 working days, our Accounts Department will forward a cheque in the amount of €xxx.00, (€400.00 per customer) representing compensation under Regulation EU 261/2004.”

  1. super, bardzo się cieszę:D

  2. Witam serdecznie. Aniu leciałyśmy tym samym lotem,ja zgłoszenie w sprawie reklamacji wysłałam wysłałam 5 listopada. Do tej pory nie dostałam jeszcze odpowiedzi. Mam pytanie kiedy Ty zgłosiłaś roszczenie? Podlinkuj proszę stronę zgłoszenia bo nie wiem czy dobrą wybrałam. Będę wdzięczna za odpowiedź…. Cieszę się,że Ci się udało ,ja już traciłam nadzieję….pozdrawiam.

   1. Przewoźnik ma 30 dni na rozpatrzenie reklamacji. Jak nie ma odpowiedzi to oznacza, ze reklamacja uznana

 61. Hej,
  mój dzisiejszy lot został odwołany wczoraj wieczorem! Miała zaplanowane wieeeele rzeczy.Czy wiesz może co mogę zrobić w sytuacji gdy karta, którą płaciłam bilet już nie istnieje, bo ją zgubiłam i używam teraz nowej…
  Czekam na odpowiedź, z góry dzięki 🙂

  1. Hmm spróbuj może wytłumaczyć sytuację i podać nową kartę i np cóś z banku że stara karta była twoja? Powodzenia!

 62. cześć ja wysłałam wniosek 6 listopada ale jak tylko minął termin 28 dni roboczych postanowiłam nie czekać i napisać do nich że coś w stylu – … że skończył się im czas na rozpatrzenie reklamacji która jest określona w ich regulaminie i że chce otrzymać odpowiedź bo w przeciwnym wypadku będę składać skargę do ULC. Odpowiedź dostałam następnego dnia a mój szwagier wysłał takiego samego maila po mnie i dostał odp. w ciągu 2 godzin. Podsyłam maila na którego wysłałam maila zapytaniaklientow@ryanair.com.
  Ps. co do karty kredytowej to ona jest powiązana z rachunkiem bankowym więc jak przyjdzie przelew to właśnie na to konto. Podobno ostatnio ryanair wysyła czeki . Mi przynajmniej tak napisali a też płaciłam kartą więc robią sobie co chcą. Pozdrawiam

  1. Łał, dobrze że podałaś ten adres, bo pamiętam że jak ja z nimi rozmawiałam, to poza infolinią nie było za bardzo gdzie się poskarżyć;p

 63. Jeśli chcecie walczyć o swoje z Ryanairem to polecam ten adres: cswebform@ryanair.com , jest to adres biura obsługi klienta dostałem go na angielskim czacie w rozmowie z konsultantem. Polecam bo działa, przynajmniej u mnie zadziałało. Wczoraj dostałem pocztą czek od Ryanaira. Pamiętny lot MALTA 31.10. Dziękuję bardzo za inspirację tym blogiem i polecam wszystkim nie poddawać się bo jak widać udajesię! 😀

  1. super, cieszę się. Ale co oni ostatnio tak z tymi czekami?? Chyba nigdy nie widziałam w życiu czeku ;p

 64. Miałam rez, na 28.01.2018 z Rzeszowa do Manchesteru powrót 04.02.2018 również tyle opózniony ( rez dla 5 osób). Ryanair poinformował mnie że lot bedzie opozniony az o 5 godzin i że moge ządać zwrotu pieniedzy za ten lot. Zmieniłam jednak tą rez. na 31.01.2018 do 07.02.2018. czy w związku z tym opóznieniem również moge starac sie o odszkodowanie pomimo że zostałam o tym poinformowana ponad miesiąc wczesniej?

  1. Jeśli zmieniłaś lot na taki, który nie był spóźniony i zostałaś poinformowana na ponad miesiąc wcześniej, to nie.

 65. Bardzo fajny wpis dzięki wielkie za zmotywowanie. W sierpniu br wraz z żoną i rocznym maluszkiem leciałem na trasie Szczecin – Goleniów i z powrotem. W obydwie strony lot opóźniony o ponad 3h. Podobno na złożenie reklamacji mam rok. Czy jest to prawdą?

  1. Na pewno masz jeszcze czas bo jakoś w sierpniu załatwiałam odszkodowanie mojej mamie za lot który był w styczniu.

 66. Pytanie do Przemka. Jak długo czekałeś na czek od momentu dostania informacji na maila o przyznanym odszkodowaniu 🙂 pozdrawiam

  1. Około 15 dni chyba jak dobrze pamiętam 😀

 67. Moze ktos lecial 27 grudnia z Londyn Stansted do Poznania? Lot 6 godz opoznienia

 68. Hej,mam problem z wysłaniem formularza o odszkodowanie za odwołany lot. Lot był odwołany 27.12.2017 r z Liverpool do Wrocławia, dostałam maila 2 godz przed planowanym lotem ze sie nie odbędzie, przez co musiałam kupić nowe bilety w nowym terminie z innej linii lotniczej. Wysłałam formularz o zwrot za zakupione wcześniej bilety i uzyskałam maila ze do 7 dni będzie zwrot za bilety, natomiast chciałam się jeszcze ubiegać o należne odszkodowanie w wysokości 250 Euro. Który link jest prawidłowy, by skutecznie uzyskać odszkodowanie, z góry dziękuję.

  1. Tydzień temu dostałam czek za odszkodowanie za opóźniony lot Kraków Malta . Trochę było nerwów w banku przy jego realizacji ale jakoś się udało. Podobno do 10 tygodni ma być kasa . Pozdrawiam wszystkich
   Jeżeli chodzi o formularz przy odszkodowaniu za opóźniony lot to wydaje mi się że składając wniosek o zwrot biletów należało w tym samym formularzu zaznaczyć u góry po prawej stronie takie małe okienko że też stara się o to odszkodowanie .

   1. 10 tygodni?! Strasznie długo. Nie mam pojęcia co oni wymyslili z tymi czekami. To chyba rozwiązanie które już dobrych kilkanaście lat wymiera…

   2. Witam, a w jakim banku udało się Pani zrealizować czek ?

    1. Ja realizowalam w banku PKO Bp bo miałam czek powyżej 500euro a szwagier mniejszej wartości czek realizował w banku Pekao bez problemu opłata 20zl od czeku 400euro. Wciąż czekamy na kasę .

 69. Cz ktoś leciał 18 grudnia 20 17 roku z Kerry do Frankfurtu. ? Lot był opóźniony 9 godzin. Czy ktoś już pisał do Ryanair o odszkodowanie. ?

 70. Hej, mój lot miał prawie 5h spóźnienia z powodu awarii samolotu. Próbuje wypełnić wskazany przez Ciebie formularz, zaznaczam “Click here to claim compensation for an eligible delayed or cancelled flight” później klikam Submit i wyskakuje mi, że muszę podać “total amount of expenses with a decimal point i.e. 100.00”. Nie małem żadnych wydatków a ubiegam się o rekompensatę za spóźniony lot w wysokości 400euro (ponad 1500km i ponad 3h opóźnienia). Wiesz może jak to obejść? Dodam, ,ze wpisywanie 0 też nie pomaga.

 71. Super stronka dziękuję bardzo mi pomogła dostanę odszkodowanie 😀😀😀

  1. Cieszę się!!:))

   1. A jak długo czekałaś na kasę ? My lecieliśmy 18 grudnia z Kerry do Frankfurtu .Koczowaliśmy 9 godzin na lotnisku Ja wysłałam formularz 2 tygodnie temu .Napisali że przyjęli wiadomość i żebym więcej formularzy już nie wysyłała.Do dzisiaj cisza:-( Jak długo czekałaś na kasę i jak się z Tobą skontaktowali ?.Czekam z niecierpliwością na odpowiedz bo już zastanawiam się czy nie oddać sprawy firmie.Pozdrawiam.

 72. Witam. Odszkodowanie wypłacone po prawie 2 miesiącach ale warto było czekać, pierwotnie RYANAIR przesłał wadliwy czek, po odesłaniu czeku pocztą wraz z pismem przewodnim poprosili już o nr rachunku na który mogą przelać pieniądze. Co więcej bilet kupowałem przez zewnętrznego operatora a nie na stronie RYANAIR i nie dla siebie. Jak widać wszystko działa. Dziękuję ! pozdrawiam

  1. Cieszę się, że się w końcu udało. Ale to straszne jak oni wymyślają żeby nie płacić! Wydaje mi się że te czeki z błedami i postoje też są zaprojektowane po to;) Pozdrawiam

  2. Ja po upływie 28 dni napisałam ponownie do Ryanaira, z przypomnieniem że termin odpowiedzi upłynął a odszkodowania dalej nie mam .Odpisali że w ciągu 7 dni mi dadzą odpowiedż .Zobaczymy jaka ona będzie .Pozdrawiam i cieszę się że trafiłam na tą stronkę i że w ogóle ona powstała:-) Pozdrawiam 🙂

   1. Dzięki! No właśnie, mówię Ci , trzeba się przypominać bo inaczej “zapomnieli” 😉 Może liczą, że niektórzy się zniechęcą i się uda zaoszczędzić 😉

 73. Super, że ci się udało:)
  Ja prowadzę jedną z takich firm.
  http://odszkodowania-loty.pl/
  I faktycznie, około 1/5 spraw spłaca się na wezwanie. Pozostałe, niestety to żmudna droga przez ULC i sądy.
  Ale super, że Tobie zapłacili.
  Zgadzam, się że cześć linii na formularze na Internecie i dość łatwo jest złożyć wniosek.

  1. Od kiedy umieściłam ten wpis setki osób pisały mi, że udało im się to zrobić samemu. Jak pokazuje mój wpis, nie jest to jakieś strasznie skomplikowane i podaję tu gotowe linki do formularzy i podpowiadam co napisać. Także moim zdaniem statystyka, że 1/5 przypadków się udaje załatwić samemu, a reszta to żmudna droga przez sądy, to całkowity absurd. Nie ma żadnego powodu siedzieć w sadach, jak można całość załatwić za sprawą kilku maili. pozdrawiam:) Sonia

   1. Witam 🙂
    Mam świetną wiadomość dla tych co się ubiegają o odszkodowania za opóźniony lot lub odwołany .Piszcie odwołania ,bo to naprawdę działa.My składaliśmy wniosek 10 stycznia i co prawda musiałam ,się przypomnieć bo minęło 28 dni i zero odzewu na mój formularz.26 lutego dostaliśmy czek ,ale musieliśmy iść do banku bo bankomat nie chciał zrealizować go ,ale najważniejsze że się udało .Dziękuję bardzo za pomoc i strasznie się cieszę że jeszcze są ludzie ,którym chce się zrobić coś dla innych tak bezinteresownie ,tak po prostu ,tak jak powstała ta stronka .Oby takich ludzi było więcej 🙂

    1. Super! Dzięki:)

 74. Witam
  Odszkodowanie za opóźnienie dostaje każdy z pasażerów z rezerwacji? Czy może jest tylko jedno na całą rezerwację?

  1. Tyle osób, ile kupiło bilet, odbyło lot i złożyło wniosek.

   1. @udajesie czyli jeśli leciałem z dziewczyną to i ona i ja mamy złożyć osobne wnioski? Karta i konto bankowe będzie to samo, bo płaciłem ze swojego.

    1. To wypełnij wniosek za Was obojga jeśli się da.

     1. A prosze mi powiedziec ile mam czasu na ubieganie sie o odszkodowanie za odwolany lot?

     2. My z mężem wpisaliśmy swoje imię i nazwisko na jednym formularzu .Koszta wrócili w formie czeku .Jeśli bankomat Ci go nie będzie przyjmował idż do okienka w banku i Ci wypłacą .My tak mieliśmy w Irlandii .

 75. Witam, zarezerwowałam lot do Oslo i z powrotem na 25-28.05.2018, dzisiaj dostałam informację o przesunięciu obu lotów o prawie 2 godziny. Zupełnie mi to nie pasuje, gdyż miałam być punktualnie na sympozjum, chciałam więc zrezygnować z lotu. Dowiedziałam się jednak poprzez czat, że nie ma możliwości zwrotu pieniędzy gdyż lot został przesunięty o niecałe dwie godziny. Czy ktoś z Państwa spotkał się z taką sytuacją? jestem zupełnie zaskoczona, gdyż wylot jest dopiero za 2,5 miesiąca, a wiadomość o przesunięciu lotu otrzymałam dzisiaj- na sympozjum nie zdąż nie z mojej winy i nawet nie mogę zrezygnować z lotu.

  1. Z tego co wiem, to jak uprzedzili z tak dużym wyprzedzeniem, to to jest legalne. Ale rzeczywiscie beznadziejne!

 76. Cześć, kupiłam dzisiaj na stronie RYANAIR 2 bilety w 2 strony Oslo-Warszawa-Oslo, suma ok. 1000 Nok, a z konta pobrało mi prawie 4000 Nok. Czy mogę w jakiś sposób odzyskać te pieniądze albo chociaż różnicę? Czy ktoś miał taką sytuację że “widzi” inną cenę a nagle podczas transakcji cena ulega zmianie? Czy to w ogóle możliwe???

  1. Hej, nie wiem czy to możliwe, kiedyś ta strona zawsze doliczała jakieś idiotyczne ubezpieczenia i bagaże jak się nie odznaczyło że się nie chce, ale wydawało mi się, że teraz już tak nie robią… Daj znać co się okazało!

 77. Minęło 10 dni od wysłania formularza i otrzymania automatycznego maila. Napisałem na chacie dzisiaj co z moją sprawą. Pan odesłał mnie do tego formularza: https://complainttracker.ryanair.com/ Próbuję wypełnić ale “* Customer Service Reference Number” ma zawierać 6 znaków a u mnie wydaje mi się że jest to 7… tzn Tytuł maila jaki otrzymałem 10 dni temu to “TID xxxxxxx Re: EU261 Disruption Compensation” gdzie xxxxxxx to 7 cyfr jakiegoś nr. W treści maila nie ma żadnego numeru. Jakieś pomysły?

  1. Nie mam pojęcia. Ale oni utrudniają….!

  2. Mam dokladnie ten sam problem, jest 7 cyfr a nie 6. Czy udalo Ci sie finalowo odzyskac odzkodowanie?

 78. Witam,
  W styczniu kupiłem bilety na lot do Pizy w kwietniu. Kilka dni temu zostałem poinformowany, że lot powrotny zostaje przesunięty z godziny 10:10 na godzinę 21:00, co pokrzyżowało nam plany związane z powrotem do kraju.
  Jednocześnie w treści maila zostałem poinformowany o zwrocie kosztów za zakłócenie lotu:
  “Zwrot kosztów. Ponieważ Państwa lot został zmieniony o więcej niż 2 godziny, mogą Państwo ubiegać się o zwrot kosztów”.

  Czy w przypadku, gdy zostałem poinformowany o zmianie godziny odlotu na miesiąc przed lotem jest sens ubiegać się o zwrot kosztów?
  Czy w tym przypadku zwrot kosztów może rozumiany jest jako anulowanie biletu?

  1. Myślę, że niestety tu chodzi o anulowanie biletu i zwrot kosztów biletu.

 79. Ostatecznie okazało się, że nie dostanę odszkodowania mimo że wylot był opóźniony o prawie 4h, bo liczy się czas przylotu a ten był opóźniony o 172 minuty 🙂 Tak więc zabrakło 8 minut.

 80. Wszystko super, ale na drugiej stronie formularza jest napisane, że wniosek będzie rozpatrzony tylko wtedy, jeśli załączy się dokumentację własnych dodatkowych wydatków. Mój wczorajszy lot z Krakowa do Frankfurtu był opóźniony o ponad 3 godziny, dostaliśmy więc vouchery po 22 PLN na jedzenie. Nie interesuje mnie zwrot kosztów dodatkowych, nie zdokumentowałam ich, a po prostu odszkodowanie za opóźnienie? czy ktoś, kto wypełniał formularz niedawno, może coś poradzić?

  1. Mi się wydaje, że ja tam załączyłam zdjęcie kota czy coś, żeby po prostu udało się złożyć.

   1. Haha, spróbuję, dziękuję bardzo! Poza tym dołączam się do pytania Angeliki poniżej.

 81. Hej, mam problem z formularzem. Mam do wyboru te trzy opcje o których pisaliscie w komentarzach czyli:
  – Alternatywny lot Ryanair
  – Alternatywny lot z innym przewoźnikiem
  – Nie podróżowłem ze względu na zakłócenie lotu Ryanair i proszę o zwrot pieniędzy
  Nie zaznaczyłam nic ale pod spodem mam informację do uzupelnienia o Zakłconym locie – uzupełniłam to. Jednak pod spodem jest jeszcze informacja: Przeniesiony lot Ryanair.Co tutaj wpisać? Jak zostawiam puste nie chce mi przejść dalej. Lot mialam opózniony o 3:40h.

  Z góry dziekuje za odpowiedz!

 82. Hej.. Moja histria jest taka.
  Jakies 3 miesiace temu mialem lot Norwegian z Oslo do Nowego Yorku. Lot byl opozniny 5 godzin. Zrezygnowalem wiec z lotu, dostalem zwrot biletu, ale dostalem tez wiadmosc od koleznki ze moge sie ubiegac o odszkodwanie. Sprawdzilem w necie czy to prawda (znalazlem wtedy tez ten blog) i zadzialalem.

  a) Wyslalem im wypelniony formularz z wzorem jaki znalazlem gdzies w necie, ze taka a taka ustawa KE itp itd
  b) Dostalem automatyczne potwierdznie zglosznia
  c) poniewaz dlugo nie bulo odzewu zadzwnilem do nich i “zachecilem” uprzejmnie do jakiejs reakcji. Pani z infolini powidzila ze widzi w systemie zgosznie ale nie wie ona czemu utknelo w miejscu i przesyla je do innego- odpowiedniego dzialu.
  d) Dostalem powiadomninie ze odpowiedni dzial zajmuje sie sprawa
  e) Poniewaz znow nie bylo odzewu dlugi czas zadzwoilem znowu na infolinie i znowu dostalem zapewnenie ze teraz to juz rusza.
  f) dostalem powiadminie ze moja sprawa zostala rozpatrzona pozytwie i pienadze ( 600 Euro- maksmalne odszkodwanie na trasach powyzej 5000 km) beda wyplacone w “rozsadnym “czasie
  g) Ucieszylem sie.
  h) Okazalo sie ze jednak znow nic sie nie dzieje przeszlo miesiac.
  i) Zadzwonilem wiec do nich powatrnie i zulenie bez emocji, bardzo milo spytalem co i jak.
  j) po 2 tydniach dostalem wiodmosc ze sfinalizwali cala moja sprawe i ze juz teraz w ciagu “2do 3 tygdni pienadze beda na koncie”

  Teraz jestem wlasnie w tym momnecie. Minol tydzien wiec jak mnienam w koncu lada dzien pienadze sie pojawia.

  Moje wnioski sa nastepujace

  — warto podejsc do sprawy na spokojnie. Jak z kazda instytucja . Tam nie chodzi o emocje, nerwy, czlowika – a prodedury, liczby statsystyki
  – warto co jakis czas delikatnie sie dowiedziec co i jak. Wydaje sie ze oni za kazdym razem licza na to ze ktos podrodze zrezgnuje. JAko ze okazji do zrezygnowania jest sposro.
  – wydaje mi sie ze jest to chyba z ich punktu widznia dobry sposb gdyz wiekszosc osob na ktoryms etapie jednak moze sie rozmyslic. Nawet jelsi rozmysla sie 10% kientow za kazdym krokiem, to przy dlugosci procedury sa to olbrzmie pienadze ktore mozna zaoszczedzic.

  Tak czy siak ostatecznei ja czekam na pieniazki,

  pozdrwiam
  pAwel

  ps
  Dziekuje rowniesz autorce za ten blog, gdyz bylo to jedno z kilku zrodel informalcji i inspiracji do dzialania:) Dzieki.

 83. Witam,
  Od kiedy zacząć liczyć opóźnienie samolotu od godziny w której miały zostać zamknięte bramki czy od godziny odlotu?
  Pozdrawiam

 84. Pomóżcie bo juz się pogubilam! Chciałabym ubiegać się o odszkodowanie od Ryanaira za dwa odwołane loty ( w obie strony) Który formularz powinnam wypełnić? Lecielismy we 3 ale to ja robiłam rezerwację.Czy powinnam składać 3 osobne wnioski na każdą osobę?

 85. Właśnie próbuję wypełnić formularz reklamacyjny Ryanair za odwołany lot. Pojawia mi się jednak błąd przy wpisywaniu numeru lotu. Miał ktoś z Was podobny problem?

  1. A mogę prosić link do tego formularza?

 86. Ja wczoraj mialam miec wylot 20:40 a samolot wystartowal 23:41 ? To jak myslicie mozna zawalczyc czy nie? Prosze o odpowiedz . Sylwia

  1. Na pewno można, wszystko powyżej 3 h jeset ok! Tylko się upewnij, np. na infolinii ryanaira albo lotniska że właśnie tak było. Powodzenia:)

 87. Witam. Czy ktoś prócz mnie ma problem ze złożeniem wniosku? Po wypełnieniu formularza oraz dodaniu załączników wciąż pojawia się komunikat: Ta strona nie działa
  Serwer contactform.ryanair.com nie może teraz obsłużyć tego żądania.
  HTTP ERROR 500
  Co mam z tym zrobić?

 88. Dzięki za super opis i linki. W ciągu tygodnia, pieniądze miałem na koncie! Pozdrawiam 🙂

  1. Wow, tygodnia?! Czyżby jakaś zmiana polityki firmy:D ?

 89. Witam!
  Dziękuję za cenną podpowiedź i za link do wniosku o odszkodowanie za odwołany lot. Rzeczywiście wniosku nie można dostrzec na stronie Ryanair. Właśnie go wypełniłem i zobaczymy co będzie dalej.

 90. Hej, nie mogę nigdzie znaleźć potwierdzenia tych 2 godzin . Wczoraj lecieliśmy z Barcelony do Warszawy – lot opóźniony był o 2:48. W formularzu na stronie Ryanaira też jest info, że biorą pod uwagę tylko wnioski na loty opóźnione min. 3h

  1. jak jest napisanie we wpisie:
   ‘w ramach odszkodowania EU 261 za opóźnienie powyżej 2 godzin można dostać 125 euro’ – czy to jest aktualne i można w jakikolwiek sposób wyegzekwować?

  2. Pod tym linkiem możesz sprawdzić status lotu:

   https://www.ryanair.com/gb/en/flight-info/route

   1. I jak? Okazało się aktualne? Mój lot miał opóźnienie 2h 55 min i zastanawiam się czy warto interesować się sprawą. Na stronie Ryanaira stoi, że niby tylko powyżej 3h, z kolei w rozporządzeniu, na które się powołują, nie widzę nic takiego…

 91. Hej. Czy jeśli skorzystałam z opcji zwrotu kosztów mogę wciąż ubiegać się o odszkodowanie?

  1. tak, jeśli samolot się spóźnił tyle ile trzeba i nim w końcu leciałaś

   1. A w przypadku gdy lot został odwołany ?

   2. A w przypadku gdy lot był anulowany a nie opóźniony?

 92. Dziękuję,ja zaczynam tę zabawę i zobaczymy jak będzie.Dzięki Tobie wydaje się to łatwiejsze.

 93. Cześć! Czy numer karty kredytowej musi być powiązany z kontem? to znaczy czy podając numer konta musi być to konto przypisane do karty kredytowej czy może być to zupełnie niezależny rachunek bankowy którego jestem właścicielem? (mam niezależny rachunek w euro wiec fajnie jakby ta kasa mogła tam trafić). Drugie pytanie: jakie dokumenty należy załączyć do tego formularza? dokument z danymi rachunku bankowego? coś jeszcze? Kiedyś widziałem jakiś oficjalny formularz do zgłaszania takich reklamacji. czy go też trzeba załączać? Z gory dzięki za pomoc i odpowiedź 🙂

 94. Hej. Mam pytanie dotyczące tego angielskiego formularza do rayanair’a.
  Jakie załączniki mam dodać aby zgłoszenie było skuteczne? Formularz także wypełnić w języku angielskim? I jak wykazać że samolot był opóźniony? W moim przypadku bylo to jakieś 2h i 10min. Jak to policzyć? Do odprawy? Do startu? Planowego ładowania ? Bardzo proszę o pomoc;) pozdrawiam serdecznie

 95. hej! dzieki za artykul, razem z narzeczonym czekamy na kontakt Ryanaira. mam nadzieje, ze bedzie ok 🙂 lot WRO-GDA 7.06.2018—>prawie 6h na lotnisku -.-
  a smsa z informacja o opoznieniu dostalam 10 minut przed zamknieciem bramki, tak wiec pobudka przed 4, po 4 pierwszy pociag z Legnicy, pędem taksowka na lotnisko, a tu zonk. i pol dnia opalania (z 2och dni) poszlo sie j***c ;(

  1. Współczuję! Jak oni mogli Ci to zrobić!!!

   1. na razie cisza, pisalam na live chat ireland z konsultantem i teoretycznie maja 28dni. ale, oprocz Twojego, trafilam na kilka innych wpisow, na blogach i forach, ze na poczatku 2018roku ryanair wydal oswiadczenie, ze chca rozwiazywac sprawy z odszkodowaniami w 10dni, wiec zobaczymy. na razie tylko dostalismy automatycznego maila na nasze zgloszenie i nic wiecej ;(

    1. No jak tak twierdzą, to może się dostosują… 😉 trzymam kciuki 🙂

     1. jest mail o przyznaniu zwrotu. teraz transfer kasy z banku do banku 10dni 😊 dziekujemy za pomoc 🙂

 96. Hej, razem z mezem i dziecmi lecielismy lotem z Katowic to Dublina, 31-ego maja. Lot byl opozniony o ponad 3 godziny. Jesli dobrze licze ale planowany wylot byl na 22:05 a wylecielismy o 01:30. Co do czasu przylotu, powinnismy byc w Dublinie o 23.59 (31.05) a wyladowalismy o 03.45 (01.06) wiec jakby nie liczyc lot byl opozniony o 3 godziny. Czy ktos moze lecial takze tym lotem i skladal forme od odszkodowanie?

 97. Hej,
  Bardzo dziękuję za tę stronę i Twoje wskazówki.
  Ryan właśnie odwołał mi lot (informację o tym dostałam na 2 godziny przed planowanym wylotem) i, dokładnie tak jak pisałaś, ciężko było znaleźć informacje dot. odszkodowania.
  Oby i mnie się udało. 🙂

 98. Na wstepie bardzo dziekuje za przydatne informacje. Otoz moj lot opoznil sie o 4 godziny i zgodnie z instrukcjami wyslalem skrge. Przyszedl mi email zwrotny z automatu ale mija juz 8 dni i nic…. jak dlugo trzeba czekac na odpowiedz?
  dziekuje i pozdrawiam

 99. Lot 01/06 Warszawa-Walencja, opóźnienie ponad 3h, reklamacja złożona 08/06, dziś otrzymałam oficjalne pismo, że zwracają 400EUR razy 2 (dwóch pasażerów) 😀

 100. Jak poprawnie należy wypełnić ten formularz? Co wpisac w rubrykę comment oraz jakie załączniki należy przesłać?

 101. Jakie dane podać jeśli za bilety płaciłem kartą Revolut i żądam odszkodowania za odwołany lot?
  Konto Revolut nie posiada nr konta tylko IBAN i BIC. Są dwie metody wpłaty:
  – przelew SEPA
  – przelew SWIFT – tutaj trzeba podać tytuł przelewu dla danego konta Relolut

  Czy Ryanair uwzględnia tytuł przelewu i co wpisać w formularzu w miejscu nr konta ?

 102. Wypełniłam formularz o odszkodowanie, wysłałam, ale jak dotąd nie otrzymałam od Ryanaira potwierdzenia złożenia wniosku. Ile trwa mniej wiecej otrzymanie od nich maila potwierdzającego? A może złozyc wniosek jeszcze raz? 🙂

  1. Kochana Marto, odpowiedzi na wszystkie pytania są w tekście i komentarzach

   1. no właśnie w tekście nie ma po jakim czasie pani dostała, jest tylko, że potwierdzenie wysłali na maila 🙂

    1. A to jeśli nie ma tego w tekście, to ponieważ było to z półtora roku temu, to już sobie nie przypomnę. Ale dostałam najwyraźniej i to raczej jakoś szybko skoro cała sprawa była skończona w ciągu miesiąca (a po drodze był Sylwester i Święta)

  2. hej 😉 ja molestowałam konsultantów na irlandzkim czacie i po tygodniu mam numer wniosku i jest jakos potwierdzony. teraz dalej czekamy..

  3. u mnie od wysłania wniosku do przelania pieniedzy to było jakieś 3 tygodnie

 103. Hej, mam pytanie do osób które już dostały odszkodowanie.
  W jakiej walucie otrzymaliście przelew? Podałam konto w euro do wypłaty odszkodowania, w potwierdzeniu od ryanair dostałam info że przyznali nam 2152 zł (równowartość 500euro), jednak na konto otrzymałam tylko 474 euro. Jak to u was wyglądało?

  1. dostalas 474, bo pewnie bank/banki zabrał/y sobie dolę ;(

 104. Cześć;)
  Mam pytanie odnośnie opóźnienia o ponad 2h. Mój samolot zatrzymał się na płycie 2h i 4 minuty:p po planowym rozkładzie.Zastanawiam się nad złożeniem wniosku,bo jak wyczytałam można nawet 125euro otrzymać.Ale na stronie Ryanair bo wybraniu wniosku są opcje do wyboru i tylko jedna z opóźnieniem ponad 3- godzinnym. Czy w tym przypadku jest jakiś inny sposób skontaktowania się oprócz mailowej drogi na którą moga nawet nie odpowiedzieć?
  Z góry dzięki za odpowiedź;)

  1. Moim zdaniem nie.

  2. proponuje chat online z konsultantem, najlepiej z irlandzkiej strony, oczywiscie po angielsku :), podaje link: https://www.ryanair.com/ie/en/useful-info/help-centre/faq-overview/contact-us#0-0

 105. Cześć, szybkie pytanie odnośnie wypełniania wniosku do Ryanaira: czy wpisywać tam polskie znaczki, czy nie? bo w rezerwacji byłam maŁgorzata; ale teraz może lepiej maLgorzata…? Czy odpiszesz mi jakoś szybko? wieeeeeeelkie dzięki,
  małgorzata :))

  1. chyba nie ma to aż takiego znaczenia.

  2. Ok, dzięki;)

 106. dzięki. okazuje się, że jednak chce polskie znaki, skoro tak było w rezerwacji.
  Ale wychodzi kolejne pytanie:
  jeśli ja w końcu poleciałam tym opóżnionym samolotem i nie miałam dodatkowych/nowych kosztów związanych z podróżą, to o co powinnam się ubiegać: o EU 261 Expenses Claim Form for flight cancellation and delay? o General refunds, death & serious illness?
  hm?
  dzięki,
  małgorzata

  1. EU 261 Expenses Claim Form for flight cancellation and delay 🙂

 107. Dziękuje za kilka słów jak załatwić cała procedurę i musze sie pochwalić ze udało mi sie dostać odszkodowanie.

 108. Moi drodzy mnie tez udało się uzyskać odszkodowanie za opóźniony o 6 godzin z Wrocławia do Londynu, w dniu 16 czerwca 🙂 wniosek złożyłam 19 czerwca, wczoraj dostałam wiadomość, że w ciągu 10 dni roboczych pieniądze zostaną przelane na moje konto 🙂 Dziękuję za wszystkie zamieszczone tu porady 😀

  1. Czy miałaś wykupione ubezpieczenie?

   1. Nie!

 109. Ja dostałem informację od LOTu, że za ponad 3 godzinne opóźnienie przyznali odszkodowanie w wysokości 400€, tyle że pieniądze mają wpłynąć w ciągu 4 tygodni – zobaczymy :\

  1. Pieniądze przyszły na ósmy dzień, bez żadnych potrąceń. 🙂
   Dzięki za inspirację.

 110. Dzien dobry, serdeczne dzięki za informacje. Naprawde użyteczne i praktyczne. Wlasnie skorzystałam z formularza “EU 261…” ponieważ chce zlozyc wniosek o odszkodowanie z powodu opóźnionego loty Ryanair o ponad 3 godziny. Jednak mam duzy problem z formularzem na stronie ponieważ nie przepuszcza mnie dalej ze strony gdzie należy wpisac poniewasione wydatki (noclegi, wyżywienie, transport). Wpisuje zero ponieważ oczekiwałam na lotrnisku i nie miałam wydatków. Jak poradzić sobie z ta sytuacja? Nie mogę wyslac tego wniosku z podanego linku i do tej pory nie było nigdzie miejsca gdzie mogłabym opisac sytuacje – ze lot był opóźniony po 3,5 godziny. Proszę o pomoc.

  1. Mam ten sam problem, nie wiem co wpisać, bo nie rzepuszcza mnie dalej – poradziłaś sobie z tym jakoś? daj znać proszę

   1. Hej, skorzystalm z innej przeglądarki internetowej. Chyba ze 3 rozne i wreszcie przeszlo.

   2. Działa! miałam problem, bo weszłam na tą zaktualizowaną tutaj stronę EU-261 i tam nie potrafiłam przejść dalej, ale wypełniłam starą wersję, wciąż jak widać jednak aktualną. Po około 2 tygodniach dostałam odszkodowanie za 3 osoby – w tym niemowlę. Czas na kolejne loty w takim razie:D próbujcie w razie czego na starym formularzu!!

    1. Ale jaja – czyli stara wersja nadal się sprawdza, mimo że Ryanair chciał “udogodnić”… ;)?

 111. Dzień dobry! Właśnie jestem w trakcie wypełniania formularza, do wyboru mam tylko opcje “flight delayed >3 hours & will not travel” i wyrzuca mi, że “pasażer wyleciał”. Generalnie teraz w ogóle mnie wyrzuciło z formularza, po tym jak pojawiła się informacja, że nazwisko pasażera nie zgadza się z nr biletu …… Czy to jest celowe działanie strony przewoźnika?

  1. Nie chcę żeby mnie przewoźnik podał do sądu, więc nie chcę spekulować czy celowe, ale jak widzisz często jest “coś” a wiele osób w obliczu piętrzących się trudności zrezygnuje… Pozdrawiam:)

  2. Hej Sylwia mam dokladnie ten sam problem z formularzem. Czy udalo Ci sie go wypelnic i dostac odszkodowanie?

 112. Rozumiem. Mam zacięcie, a 4 godz. spędzone na lotnisku w oczekiwaniu na samolot zdecydowanie motywują:) Dzięki.

 113. Hej 🙂 wie ktoś na ile aktualne jest odszkodowanie 125 euro za powyżej 2h opóźnienia (do do 1500 km)? Wg tego dokumentu znalezionego na ryanairowej stronie, odszkodowanie należy się po przekroczeniu 3h:

  https://www.ryanair.com/content/dam/ryanair/help-centre-pdfs/eu261-notices/EU261-PL-PL.pdf

 114. Super poradnik! Mam tylko pytanie, jaki numer ma formularz, który należy wypełnić? Link do nowego (notka dodana 26 czerwca) nie otwiera mi się, tzn przekierowuje na refunds, claims itp i jak klikam żeby otworzyć formularz to wywala mnie do logowania, a po logowaniu na mój dashboard… zalogowanie się wcześniej też nie działa. Wczoraj koczowałam 4,5h na Stansted i nie odpuszczę im, dla samej zasady, już pal licho pieniądze!

 115. Witam. Czy niezbedne jest wykupienie ubezpieczenia żeby starać się o rekompensatę za opóźniony lot. Ponieważ w mailu od Ryanair otrzymałem wiadomość z potwierdzeniem opóźnienia lotu aczkolwiek mogę się tylko i wyłącznie starać o odszkodowanie jeśli miałem wykupione ubezpieczenie

  1. NIE!

 116. Co trzeba napisać w komentarzu “Comment’, i jeszcze jakie dokumenty przesłaliście w załączniku.

 117. Starajac sie o odszkodowanie , poprosiłam jedna z firm aby zajeła sie moją sprawa, wypełniłam formularz , podpisałam sie i wysłałam drogą elektroniczna. Przez kilka dni nie otrzymałam zadnej odpowiedzi, wiec przeglądajac internet trafiłam na ten artykuł i złożyłam wniosek prosto do ryanair. Ryanair przyznał mi odszkodowanie(trwało to kilka dni), ale po tym wszystkim firma do ktorej najpierw sie zwróciłam ,napisała, ze zajmie sie moja sprawa. Co teraz zrobic?

  1. Ciesze się, że udało Ci się to załatwić samej. Napisz tej firmie, że się rozmyśliłaś. Ja też najpierw do nich napisałam, a jak mi odpisali że podadzą Ryanair do sądu to się rozmyśliłam i im powiedziałam że jednak nie. Chyba Cię nie zmuszą;)

 118. Dostałam decyzje o przyznaniu odszkodowania, ale pieniążków nie przelano. gdzie pisać w tej sprawie, ktoś wie? 🙂

  1. ja pisałam z ludźmi na chacie irlandzkim i 4.07 dostalam pismo, ze piebiadze beda u mnie w ciagu 5dni, w ten poniedzialek dna chacie napisali mi, ze do piatku mam miec pieniadze. meczy mnie to czekanie i upominanie juz :/

   1. w koncu sa pieniadze cala kwota, banki nic nie odjely, pieniadze szly 7dni. Powodzenia i dziekujemy!!!

    1. 🙂 Nie ma problemu.

 119. Hej, moj przypadek jest troche inny i mam do Was dwa pytania.
  1. Moj samolot wystartówał ponad 2h poznej niz planowalismy i zamiast do Porto doleciał do Lizbony. Tam przenocowaliśmy i kolejnego dnia znow w samolot i przelot do Porto. poradzcie proszę czy powinienem wypełnić EU261 Compensation and Expense Claim Form czy inny formularz.
  2. Wypełniając EU261 Compensation and Expense Claim Form gdzie zamieszczacie cały opis sytuacji? Dodajecie to jako załącznik?
  Dzieki!

  1. A nie ma tam miejsca na komentarze?

 120. Dzięki za blog! Sprawa od złożenia wniosku o odszkodowanie do przelania pieniędzy na konto trwała 3 tygodnie. Czyli bardzo szybko 🙂

 121. dzięki za wszystkie informacje i za blog! my walczymy od 11 maja, nasz lot z Malty w dniu 23 kwietnia był opóźniony o 7 godzin i 4 minuty, pierwszy raz składałyśmy wniosek E261 – 11 maja, później wobec braku odpowiedzi po ponad miesiącu miała miejsce interwencja na czacie przewoźnika, rzekomo nadano naszej sprawie tryb pilny i odpowiedz miała nadejść w ciągu 48 godzin roboczych, oczywiście nie uzyskałyśmy żadnej informacji, kolejny krok – nowe zgłoszenie na czacie i przeciągniecie odpowiedzi o kolejne 10 dni roboczych. Co możemy jeszcze zrobić by uzyskać odszkodowanie? dziękuję za odpowiedzi, Justyna.

 122. Orientujesz się może, jak wygląda sprawa kilku pasażerów na jednej rezerwacji? Ryanair pisze na swojej stronie, że odszkodowanie przysługuje jedno na całą rezerwację. Czy to na pewno tak ma wyglądać?

 123. Dzien dobry, mam pytanie. Mój lot ryanair opozniony prawie 4 godziny. Wyslalam claim 261, dostałam numer i odpowiedz ze to z powodu air security reasons. Dodam, ze nie BYLO zadnej info o przyczynie opóźnienia. W miejscie wylotu i przylotu nie było zadnych informacji o jakiś problemach z bezpieczeństwem ani ostrzezen. Do tego ryanair nie podal zadnych konkretów op co chodzilo ani gdzie. Co najlepiej im napisac, albo o co zapytać żeby wyplacilo odszkodowanie. Dzieki za pomoc.

  1. Wlasnie tez mam taką sytuacje.. czy mam złożyć wniosek dwa razy na ten sam lot ale różne nazwiska ?

 124. Dziękuję bardzo za artykuł ! Mam pytanie, czy to ten -> EU261 Compensation formularz powinnam wypełnić, jeśli chcę ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot?

  1. Tak:)

   1. Dziękuję bardzo za odpowiedź 🙂 Jeszcze jedno pytanie. Muszę wpisać numer lotu. W formularzu są automatycznie przypisane dwie pierwsze litery (FR), ja miałam (RR). Podpowie mi Pani o co chodzi?

    1. Z tego co widzę to jest ta linia czarterowa Ryanair Sun. Ale jak się w takim razie wypełnia formularz jak początek nr lotu jest przydzielony automatycznie? Nie mam pojęcia. Może spróbuj zrobić z FR, a w komentarzu napisać że RR? (ale tu w formularzu nie ma przypisanego FR – https://contactform.ryanair.com/?cr=eu261&lg=en&id=78)

   2. Do lotu linia czarterowa wypelnilam inny formularz ten bardziej ogolny i tam w miejsce numeru lotu wpisalam kropke;) a numer podalam w opisie sytuacji. tak mi podpowiedzieli w biurze podrozy gdzie mialam wykupione wczasy.poki co mam informacje ze odszkodowanie zostanie wyplacone..

 125. Dziękuję Ci bardzo za wszelkie rady :* Okazało się, że był to lot Ryanair Sun, zupełnie inna jest droga ubiegania się o odszkodowanie… Eh.. walczę dalej 😉

  1. Pani Paulino, proszę o kontakt co z Pani sprawą. Ja wysłałam wniosek o zwrot w formie papierowej na adres Ryanair Sun ul. Cybernetyki w Warszawie. I cisza od sierpnia 2018r.

  2. Pani Paulino, a podpowie Pani, jaka jest ta droga jeśli chodzi o lot Ryanair Sun?

 126. Dzień dobry. nasz lot do Corfu z modlina byl opozniony o ponad 3h, dostalismy od Ryanaira maila z przeprosinami i informacjami, jesli chcemy uzyskac odszkodowanie od naszego ubezpieczyciela. pzu sie wypielo, bo oni tylko 6 h. pozostaje ryanair. niestety nie przechodzi nam formularz, bo nie mamy zadnych kosztow poniesionych, wpisujemy kwote 0 eur i tez nic, ktos cos pomoze? prosimy o pomoc

  (Wawa Modlin – Corfu 12.07.18)

  1. Hej mam ten sam problem, czy udało Ci się go jakoś rozwiązać? Jeśli tak to poprosiłabym o podpowiedź. Z góry dziękuję !

 127. Hej, mam pytanie, co do tego formularza za odwołany lot. Czy jeśli ja rezerwowałam lot, ale dla dwóch osób, to czy każdy z nas ma wysłać oddzielnie ten formularz. Czy ja w imieniu całej rezerwacji wypełniam za wszystkich, bo przecież numer karty mają mój.

 128. witam.
  Mój lot w sobotę 28.07 został odwołany. Jechaliśmy na lotnisko 3h i jak tylko wyjechaliśmy na parking , który mialam opłacony na 3 tyg od razy wiadomość ze lot odwołany. Do tego jeszcze w PL czekał na nas wynajęty samochód. Ryanair zaproponował mi najwczesniejszy lot w czwartek lub zwrot za bilety.W związku że wypożyczalnia aut nie zwraca kasy za auto musieliśmy się dostać jak najszybciej do Pl wiec wybrałam zwrot kasy i kupilam nowe bilety ale niestety na autokar. Jazda to jakiś koszmar. Firma Sinbad-niepolecam!!
  Czy mimo że wybrałam zwrot kasy moge tez starać się o odszkodowanie? napisalam tez o zwrot za parking ale nie dostałam zadnej odpowiedzi jeszcze.

  1. Witam.
   Dostałam zwrot za bilety ale czy moge sie starać o odszkodowanie? I to trzeba wypelnic formularz 261? Prosze podpowiedzcie.

 129. Ja rownież jak powyżej mam pytanie odnośnie dwóch pasezerow na jednym bilecie. Dostanę 250? Czy 500? I czy nmusze załączać paragony zeby odzyskać 250 + 250 ojro.. ??

  1. Oczywiście dostaniesz 2 razy 250 euro, a paragony? Jakie paragony? Chyba nie.

 130. Witam, Proszę o pomoc gdzie mogę znaleźć formularz aby zwrócić się do Ryanair Sun o rekompensatę za opóźniony lot 0 19 godzin z Majorki do Poznania. Proszę o pomoc

  1. Mozna spytać, który formularz Pan wypełnił?

 131. Ja również ubiegam się o odszkodowanie za anulowany lot. Tylko, że po złożeniu wniosku, dostałam mail o przyznaniu odszkodowania. Zostałam poproszona o przesłanie danych do przelewu poprzez stronę internetową na której trzeba podać m.in. numer rezerwacji. Jednak na tej stronie po wpisaniu numeru rezerwacji wyświetla się komunikat, że numer rezerwacji nie jest aktywny. Czy mieliście podobną sytuację?

  1. hej, mam taki sam problem! poradziłas sobie z nim jakos??

 132. Jestem na etapie próby zrealizowania czeku. Na razie w żadnym banku mi się to nie udało. Czy ktoś wie gdzie można go zrealizować? Ryanair przysłał mi czek Citibank ale podobno można go zrealizować w oddziale w Warszawie a ja mieszkam w Gdańsku.

 133. Witam. Dziękuję za pomocny artykuł, dzięki niemu Ryaner przyznał nam odszkodowanie za opóźniony lot. Mam jedno pytanie, dostałam od Ryner formularz do wypełniania aby przelil pieniądze na konto. Co wpisujemy w polu Account Name? Czy moje imię i nazwisko? Wszystko inne IBAN itp jest dla mnie jasne, jedynie ta pierwsza rubryka. Będę wdzięczna za pomoc.

  1. Czek mozna zrealizwać w PEKAO SA , właśnie jestem w trakcie realizacji tego czeku.

 134. hej, a ja walczę z ryanair w sprawie zwrotu pieniędzy lub voucherów na innyy lot z powodu ciężkiej choroby dziecka i hospitalizacji uniemożliwiającej odbycie lotu i niestety piszą im, że przykro ale, że nie i kropka 🙁 w odwołaniu, że nadal im przykro i kropka. Zero argumentów i odniesienia się do sytuacji 🙁
  zgłoszenie na stronie ryanair “z powodu śmierci lub ciężkiej choroby pasażera” przed lotem z dokumentacją medyczną..
  jakiś pomyśł ktoś podsunie?

  1. A to “z powodu ciężkiej choroby” to nie jest jak się ma ubezpieczenie wykupione?

   1. Jak czytam to ludzie hospitalizowani dostawali zwrot bez ubezpieczenia się w Ryanair. Wysyłali kwity szpitalne i dostawali. A tu niestety tylko zdrowia (a może i aż) życzyli… nie wiem jak się za to zabrać… pewnie teraz przy tych strajkach nie w smak im coś innym oddawać…

 135. Czy ktoś wie gdzie zrealizować czek .Obdzwoniłam kilkanaście banków i wszędzie uzyskałam informację,ze czeków już nie realizują.Co z tego,ze przyznanie odszkodowania poszło gładko…Czy pozostaje oprawić czek w ramkę….

  1. W Pekao S. A ale musisz założyć konto. Albo w Deutsche Bank ale tu tez musisz mieć konto albo założyć czas oczekiwania na realizacje czeku do miesiąca.

   1. Co za koszmar… 😀 Ale mam nadzieję, że się opłaci

   2. Najnowsza wiadomość jest taka, żę Pekao SA już nie realizuje czeków. Ja swój realizuję w Millenium. Tez trzeba założyć konto i zapłacić 50zł.

  2. PEKAO SA ja tam realizuję właśnie.

 136. Dzień dobry! Dzięki temu artykułowi udało mi się sprawie złożyć reklamację. Nie otrzymałam potwierdzenia na maila, jednak wysłali mi odpowiedz. Jest negatywna, bo to wina lotniska. Nie napisali nic więcej. Czy w takim razie złożyć ponownie reklamacje, czy pisać do nich na czacie, aby podali dokładną przyczynę opóźnienia lotu. Domyślam się, że ostatnio mają ogromnie problemy finansowe i będą robić wszystko aby nie dać kasy.

  “I sincerely regret the delay of your flight FR1426 from Alicante to Gdansk on the
  29/07/2018, which was due to ATC Restrictions, outside of our control.
  As the delay was unexpected and therefore outside Ryanair’s control, I regret to advise
  that no monetary compensation is due under EU
  I hope that the above has clarified matters in this regard.”

  1. Hmm,obawiam się, że jeśli tak napisali, to tak jest. Możesz spróbować zapytać lotnisko Gdańsk i zobaczyć, co napiszą.

 137. Witam, proszę o pomoc na jakiej stronie (jeżeli można proszę o link) wypełnia się ten formularz, na jednej ze stron nie działa wypełniałam już chyba z 20 razy ?? Będę wdzięczna za link

 138. jedyna strona przez którą można to zrobić :
  https://eu261expenseclaim.ryanair.com/

  1. To jest strona do zwrotu kosztów.

 139. Witam. Ja skorzystałam z wypełnienia formularza o odszkodowanie przez polska strone, ale okazało sie ze przewoznik wprowadza w blad poniewaz po uzupełnieniu wszystkich danych przekierowało mnie do wniosku o zwrot kosztów a nie o odszkodowanie. Pieniadze za bilet otrzymałam jednak rekompensaty i zadośćuczynienia juz nie 🙁

 140. Witam.
  Bardzo pomocny artykul. Mialbym jedno pytanie dotyczacy kwesti ubiegania sie o odszkodowanie w zwiazku z opoznionym lotem. Jak dlugo po podrozy moge ubiegac sie o odszkodowanie – kiedy nastepuje przedawnienie? Pozdrawiam.

 141. Hej! Miałam niedawno opóźniony lot o 4 godziny jednakże finalnie polecielismy opoznionym samolotem.
  W linku do formularza EU261 widnieje jednak konieczność wyboru: 1. Czy z powodu opoznienia wybralam inny alternatywny lot, 2. Zabookowalam lot u innego przewoźnika, 3. Nie poleciałam w ogole. (Mam screena ale nie wiem jak go tu dodac)
  No właśnie, jak ogarnąć ten formularz gdy po prostu polecialam tym opoznionym lotem i nie zrobilam nic z powyzszych rzeczy? Moze do mojej sytuacji jest inny wniosek? (Jaki?)

  Dzięki!

  1. Gosia, poradziłaś sobie, bo tez nie wiem co z tym zrobić? Jakaś podpowiedź?

 142. Witam
  Również staram się o odszkodowanie i weszłam na ten drugi formularz po czym po wypełnieniu 1 strony akceptuję i kontynuuję dalej. W tym momencie strona “mieli się” dość długo, a po jakimś czasie wyskakuje taki napis “Ta strona nie działa. Serwer eu261compensationclaims.ryanair.com nie może teraz obsłużyć tego żądania. HTTP ERROR 500”. Już nie mam siły, to są jakieś jaja. Oni chyba specjalnie to robią? I co robić w takiej sytuacji?

  1. Kasia, z zażaleniem trzeba napisać do nich maila bo mi w mailu napisali, że formularz nie działa. Ja napisałam na adres: refund@ryanair.com

 143. Hej! W niedziele wracaliśmy z Heraklionu (Kreta) do Wrocka, lot opozniony był ponad 3h. Próbuje wypełnić formularz, ale przy wyborze lotniska nie ma wgl opcji wybrać Heraklion – z Krety jest tylko Chania. Co w takiej sytuacji?

  1. Ja bym wybrała Chania i dopisała w komentarzu co i jak.

 144. witam czyli jeśli z jednego konta były opłacone 2bilety to otrzyma tylko ta osoba odszkodowanie?bo wysłaliśmy osobne wnioski i z innymi nr.kont.co teraz zrobić???

  1. moim zdaniem da się poprawić wniosek i wpisać jeden nr konta

 145. Cześć 🙂 złożyłam wniosek o odszkodowanie z powodu opóźnienia powyżej 3h i dostałam w odpowiedzi, że mi nie przyznają ponieważ było to spowodowane unexpected operational reasons (bird strike). Jednakże na lotnisku mówili nam, że to dlatego, że jest duży ruch i samolot nie zdązył przylecieć z poprzedniego rejsu. Więc ja to rozumiem jako ich przewinienie a nie jakieś nieprzewidziane sytuacje. To ich wina przecież, że mają mało samolotów i taki napięty plan. Czy mogę się jakoś z nimi dochodzić w kwestii co zostało nam powiedziane na lotnisku (mimo, że nie mam dowodów) i że moim zdaniem to uderzenie ptaka musiało nastąpić i tak przed naszym lotem i nas to nie powinno dotyczyć, bo to się zdarza bardzo często. Jak mam w ogóle się z nimi skontaktować? Formularz nie przepuszcza 2 razy tej samej reklamacji.

  1. Hmm, ja bym napisała do lotniska albo zadzwoniła żeby się upewnić że ten konkretny samolot się spóźnił z tego powodu co piszesz, a potem bym złożyła tą reklamację do Ryanaira.

   1. Dziękuję, spróbuję się jeszcze jakoś tego dowiedzieć i jakoś z nimi skontaktować, chociaż nie jest to łatwe ;(

    1. Wiem… :* Trzymam kciuki

 146. “Ja również ubiegam się o odszkodowanie za anulowany lot. Tylko, że po złożeniu wniosku, dostałam mail o przyznaniu odszkodowania. Zostałam poproszona o przesłanie danych do przelewu poprzez stronę internetową na której trzeba podać m.in. numer rezerwacji. Jednak na tej stronie po wpisaniu numeru rezerwacji wyświetla się komunikat, że numer rezerwacji nie jest aktywny. Czy mieliście podobną sytuację?” – to post Ani z Sierpnia.

  Mam taką samą sytuację. Czy ktoś jest w stanie mi pomóc? Przejrzałam już mnóstwo forów ale nie znalazłam nic na ten temat – Odszkodowanie teorytycznie przyznane ale nie podano kwoty i numer rezerwacji, który dostałam w mailu na tej stronie https://complainttracker.ryanair.com/ “nie jest aktywny”

  Liczę na pomoc!

  1. A może jest tam miejsce na komentarze i możesz wpisać to jako komentarz?

   1. Hej, no właśnie są trzy pola do wypełnienia:
    Numer ref.
    numer lotu
    i przepisać kod z obrazka

    Dopiero chyba po przejściu tej strony wyskakują okienka na wpisanie danych…nie wiem jak mogłabym przeslac im dane do przelewu w inny sposób..a jak to się działo u Ciebie?

    1. Nie pamiętam już 🙁 Może coś ze spacjami w nrze lotu?

 147. Cześć, pewnie gdzieś w poście jest poruszona dana kwestia, ale nie mogę jej znaleźć.

  Dnia 11.09.18r. ryanair odwołał nam lot z dnia 12.09.18 do Wenecji Treviso, z powodu strajku. Wchodząc na czat ryanair zapytałam o lot tego samego dnia bądź alternatywny z innej linii lotniczej (easyjet) który miał być na miejscu o podobnej porze co odwołany lot z ryanaira. Konsultantka zaproponowała lot 13.09 czyli 24h od poprzedniego lotu, gdzie przepadłby nam dojazd, nocleg oraz cały dzień w Wenecji albo zwrot pieniędzy. Nie zgodziła się na lot alternatywny.

  Nie chcieliśmy tracić dnia w Wenecji więc poprosiliśmy o zwrot kosztów biletów, ok. 80 zł/os a musieliśmy kupić bilety z easyjet za 250zł/os.

  Teraz mam pytanie czy skoro dostaliśmy zwrot za bilety to należy nam się odszkodowanie?

  Linia poinformowała nas dzień przed wylotem (a nie 14 dni), zaproponowano nam zmianę planu podróży, ale nie umożliwiało nam to wylotu wcześniej niż 1h przed planowanym czasem, ani przylotu nie później niż 2h po planowanym (a aż 24h), oraz nie zgodzono się na lot z innym przewoźnikiem.

 148. Witam, probuje wypelniac formularz eu261 compensation i o zgrozo nie moge przejsc poniewaz wyskakuje mi informacja ze taki pasazer nie lecial, a mam przeciez informacje od Ryanair. Czy ktos tak mial?

  1. To tego to jeszcze nie było :O może zobacz czy nie wpisałaś np. Nowak Janina zamiast janina nowak?

   1. Walczę z tym od kilkunastu minut i mam to samo. Zamieniam kolejność, wpisuję razem i nic…
    Ok, mam dwa bilety (dwie osoby) i na jednym z nich naklejone numery do obu, ale każda kombinacja daje ten sam efekt, “klient nie odbywał podróży…”

 149. Hej, czy wiesz co zrobić gdy nie zna się numeru rezerwacji lotu? Wycieczka była organizowana przez biuro turystyczne, które z wiadomych względów rezerwowało lot. Pisałam do biura o podanie numeru rezerwacji, ale odpowiedzi brak. Pozdrawiam

  1. Też tak miałem, jest to spowodowane prawdopodobnie tym, że to był lot czarterowy, wykupiony przez biuro podróży dlatego teoretycznie dla rayana nie istniejemy…wtedy musimy skorzystać z innego formularza: https://contactform.ryanair.com/?cr=4-0&lg=en&id=43&compr=Other

 150. 28 września Ryanair z powodu strajku odwołał mój lot z Porto do Berlin Schonefeld oraz lot mojej dziewczyny z Porto do Mediolanu. Poinformowano nas o tym 2 dni wcześniej. Jesteśmy w trakcie wypełniania wniosku o odszkodowanie. Bilety kupowaliśmy z jednego konta- powinniśmy wysłać wspólny wniosek? Staramy się o odszkodowanie i zwrot kosztów (skorzystaliśmy ze zwrotu pieniędzy za bilety, kolejny możliwy lot był dopiero następnego dnia i był to lot linii WizzAir)- mam problem z wypełnieniem rubryki Compensation- jaką kwotę powinienem tam wpisać? Chodzi o całkowitą kwotę odszkodowania o jaką się ubiegam za 2 loty plus wydatki? Będę ogromnie wdzięczny za pomoc.

  1. Ania
   Miałam identyczną sytuację Porto Kraków 28/09 napisałam reklamacje i po 2 dniach dostałam odpowiedź odmowną . Stwierdzili że odszkodowanie mi nie przysługuje, bo bez konsultacji z nimi kupiłam inny bilet. (zależało mi na czasie, wzięłam zwrot za bilety i kupiłam inne))

   1. Brzmi jak typowy pretekst do odmowy. Zamierzasz dalej w jakikolwiek sposób starać się o to odszkodowanie?

 151. Witam, dwie osoby pytały jak ogarnąć w przypadku opóźnionego lotu pytanie z formularza: cyt.”W linku do formularza EU261 widnieje jednak konieczność wyboru: 1. Czy z powodu opoznienia wybralam inny alternatywny lot, 2. Zabookowalam lot u innego przewoźnika, 3. Nie poleciałam w ogole”. Czy moze ktoś coś podpowiedzieć, bo też mam z tym problem, a nikt sie jeszcze do tego nie odniósł.

  1. Tak napisałam, tym razem nie na formularzu, ale na maila zapytaniaklientów@ryainar.com odwołanie od tej decyzji z uzasadnieniem. Odpisali z automatu, że mam się wpisać na jakiś inny formularz, z podanego linku, niestety blokuje się przy wpisywaniu nr lotu(może specjalnie), odpisałam im jeszcze raz,, tym razem bez odpowiedzi, czekam…. . Zamierzam to ponowić, a potem jeśli się nie uda może spróbuje przez firmę od odszkodowań.

   1. Witam, no właśnie mam taki sam problem. Chciałam uzupełnić formularz wskazany przez was o wypłatę odszkodowania za opóźniony ponad 6 godz lot liniami Ryanair i niestety blokuje się przy wpisywaniu nr lotu(może specjalnie). Próbuję już z 10 razy i to samo , nie da się. Co zrobić, żeby to przejść?

    1. ja bym w komentarzu napisała , o jaki nr chodzi

 152. Jeśli mogę spytać to ogólnikowo w jaki sposób uzasadniałaś odwołanie?

  1. Po pierwsze zwrot kosztów biletu to był wybór z ich maila bez info, że ten wybór nie uprawnia mnie do ubiegania się o odszkodowanie, (mam to prawo jeśli lot odwołają 14 dni przed planowaną datą) potem, strajk nie jest wymówką,, bo mogli go uniknąć nieporozumienie było na linii pracownik pracodawca więc nie da się go podciągnąć jako okoliczność nadzwyczajną. To tyle, ogólnie, ale uprzedzam, że mnie zignorowali na razie. Poczekam trochę na odpowiedź, zobaczymy, na razie odpuszczam firmy od odszkodowań, bo chcą 25% ale niewykluczone, że skorzystam.

 153. Witam, wypełniam ten formularz po polsku i na 3 stronie wpisując nazwę banku ING Bank Śląski S.A. wyświetla mi się po angielsku komunikat, że jest jakiś niedozwolony znak i nie chce mnie przepuścić dalej. Próbuję wpisywać na różne sposoby tj. bez polskich znaków, spacji, kropek i nic. Czy miał ktoś może taki problem?

  1. Ja bym wpisała ING;)

   1. Rzeczywiście nie wpadłam na to :(. Dziękuję. Wpisałam i przyjęło formularz. Dostałam od razu po wysłaniu 20.10. info na maila, że rozpatrzą w ciagu 28 dni roboczych, a dzis 22.10 drugiego maila, że rozpatrzą w ciągu kolejnych 7 dni roboczych. No to czekam 🙂

   2. Nie miałam problemu z BIC/SWIFT w ING?
    Ja niestety tak – pojawia się, że INGBPLPW to nieprawdiłowy…

 154. Witam lot opóźniony o 6 godzin – Ryanair z Berlina do Barcelony – na lotnisku nie można było uzyskać żadnych informacji co? dlaczego, czy opóżnienie moze ulec zmianie? – czy może jednak wczesniej czy moze jeszcze później – co jest powodem opóźnienia. SMS i email – od przewoźnika równiez nie przedstawiały powodu opóźnienia. Odczekaliśmy polecielismy . wróciliśmy już punktualnie. 2 dni po powrocie złozyłem na stronie Rair wnisek o odszkodowanie – został zarejestrowany i na drugi dzień juz dostałem elektronicznie odpowiedź ze jest im przykro ale spóźnienie spowodowane było zderzeniem z ptakiem i nic nie będą wypłacać :))))

 155. W przypadku opóźnienia lotu o ponad 3 godziny lub anulowania go polecam użyć tego formularza:

  https://contactform.ryanair.com/?cr=4-0&lg=en&id=43&compr=Flight+Cancelation%2FDelay+%E2%80%93+EU261

  Bardzo trudno go znaleźć, pomimo tego, że jest to właściwy formularz w tego typu przypadkach.
  Pozdrawiam 🙂

  1. Ja korzystałam z formularza poleconego w tekście, który jest nawet po polsku i natychmiast dostałam potwierdzenie z numerem sprawy po którym można śledzić jej przebieg. Ale jak go teraz wpisuję to mi wyskakuje, że o dziwo nie ma takiego numeru sprawy. Więc wypełniłam teraz jeszcze formularz z linku podanego przez Bolo. Zobaczymy, może to zadziała.

 156. Dostałam odpowiedź, że due to adverse weather conditions (fog in Krakow) no monetary compensation is due under EU Regulation 261/2004. Wydaje mi się to bardzo dziwne bo inne samoloty w tym samym czasie tj. około 14.00 dnia 14.10.2018 odlatywały tylko 4 odloty Ryanair (do Lizbony, Oslo i chyba Mediolanu i Berlina) były opóźnione. Jeszcze siedząc na lotnisku zwrócilismy uwage co za pech, że jesteśmy tam uziemieni prawie cały dzień a na zewnątrz takie piękne słońce. Czy ktoś ma pomysł co teraz ? Jak sprawdzić czy naprawdę nie mogli z powodu pogody wystartować

 157. czy za opóźnienie lotu o 2 godz 12 min przysługuje odszkodowanie dla Ryanair

  1. Moim zdaniem nie. Niektórzy piszą, że tak.

 158. Cześć,
  niestety u mnie sytuacja pojawiła sie z zrzucaniem winy na “which was delayed due to ground handling, which was outside of our control.”
  Rozumiem że z taką odowiedzia nie zostaje mi nic innego jak droga prawna ??

  1. Moim zdaniem droga prawna nie działa (no bo jeśli naprawdę był strajk czy coś to nic tu nie ugrasz).

 159. Nie, nie było własnie zadnego strajku. Po prostu samolot miał problemy techniczne, a w mailu mi coś takiego napisali

  1. no to jak miał problemy to potwierdź to czymś (np na infolinii lotniska) i złóż wniosek normalnie. Jeśli miał faktycznie!

Comments are closed.