Polscy tatarzy: Kruszyniany

Na Podlasiu co wieś jest coś szalenie ciekawego, a na północ od Zubrów czyteż Zubków gdzie nocowałam są Kruszyniany. Mieszkają tam Tatarzy, a na szyldach wciąż można spotkać nazwiska takie, jak Dżanetta Bogdanowicz czy Dżamil Gembicki.

Zbudowano tu coś w rodzaju tatarskiego Disneylandu i piszę to w pozytywnym sensie. Jest tam wielki hotel i wspaniała restauracja. Bardzo mi się spodobało to, że nie można w niej dostać jak wszędzie Coca Coli, tylko wodę z Krynki ze specjalną, tatarską etykietą, kompot z rabarbaru i mięty i tatarską herbatę.

tatarska kuchnia jurta pierogi z masłem pielemieni

Poza tym jest tu też jurta mongolska w stylu podobnym do tego, w jakim urządzali sobie jurty kiedyś Tatarzy, są konie a latem różne festiwale, na których można podziwiać zawody w tatarskich dyscyplinach takich, jak strzelanie z łuku i jazda konno.

tatarzy kruszyniany tatarska jurta łucznictwo stroje czapki

Przypomina mi to trochę różne tybetańskie sporty narodowe, w których kładzie się nacisk na strzelanie z łuku i akrobacje w siodle.

jurta tatarska mongolska tybetański namiot tatarzy kruszyniany

 

Jest też najstarszy w Polsce meczet i cmentarz tatarski. Z ciekawostek mogę dodać, że cmentarz tatarski jest też w Warszawie (przy ulicy Tatarskiej!). Jest ot bardzo blisko Powązek.

meczet w kruszynianach oldest mosque in europe poland polski meczet zabytkowy pod białymstokiem podlasie

Pierwsi Tatarzy przybyli do Polski już ponad 600 lat temu, głównie z Krymu i ze Złotej Ordy.Później wsławili się w chyba wszystkich ważnych polskich wojnach;Dżalal-ad-Din walczył już pod Grunwaldem a później były nawet Pułki Tatarskie. Co ciekawe, Stefan Mustafa Abramowicz, który walczył w  1. Szwadronie Tatarskim 13. Pułku Ułanów Wileńskich, jeszcze w lutym tego roku mieszkał w Manchesterze, miał 102 lata i dostał od królowej Elżbiety medal za wybitne zasługi na polu walki.

dżenneta tatarska jurta ułan bator polska tatarzy mongołowie dżyngis khan znak kruszyniany

Moja babcia wspominała, że już w latach 40. jeździli ze szkołą z pobliskigo miasteczka zwiedzać meczet, i że pozwalano wtedy wchodzić dziewczynom wszędzie w meczecie, jesli ładnie poprosiły. W 2010 roku w tatarskiej restauracji w Kruszynianach był Książę Karol. Miała z nim przyjechać Kamila, ale podobno się zatruła i musiała zostać w Białymstoku. Tak twierdzi moja babcia.

konie zagwiżdż a konie podejdą kruszyniany tatarzy i konie mongołowie

 

Nie wiem, czy w tym co twierdzi Wikipedia jest choćby ziarenko prawdy, ale Wikipedia twierdzi, że Tatarami byli; Charlses Bronson („siedmiu wspaniałych”, „Parszywa dwunastka”), Henryk Sienkiewicz i Magdalena Abakanowicz. Jeśli to prawda, to dziwię się, że się o tym tak mało trąbi, bo ja bym o tym gadała  na miejscu Tatarów non stop.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s