Type and press Enter.

28 NOWYCH filmów kostiumowych o XIX wieku [1993 – 2021]

Kto nie lubi dobrych, romantycznych filmów kostiumowych? Taki film może być lepszy niż książka.

No, może nie lepszy, ale tak samo dobry.

Od razu dodam, że tu znajduje się lista seriali o epoce wiktoriańskiej, jeśli to o to Ci chodziło.

Takie sobie filmy o epoce wiktoriańskiej i okolicach

Jak się naprawdę nie ma nic lepszego do roboty, to można obejrzeć.

Miss Julie, 2014 – Collin Farrel i Jessica Chastain, ale jakoś mi się tego nie chce oglądać. Na zdjęciach wygląda fajnie.

missjulie.jpg

Mary Shelley, 2018

Czytałam Frankensteina i mi się bardzo podobał, lubię też takie filmy, a mimo to film o autorce Frankensteina jakoś mnie nie poruszył. Jest zrobiony fajnie, aktorzy znani, więc może komuś przypasuje…

Downton Abbey, 2019

Serial jeszcze wciąga, na film czekałam w napięciu, po to tylko żeby wyłączyć po 10 minutach, bo nie mogłam tego znieść.

W ogóle wszystko dzieje się po upływie czegoś typu 10 lat, przy czym wszyscy wyglądają identycznie i nawet babka, co miała z 80 lat, teraz ma 90 i wygląda tak samo. Dla mnie jest to niedorzeczne.

Downton Abbey jest legendarnie znane z niewartkiego tempa i niefascynujących zwrotów akcji (!!kelner podniósł rękawiczkę!!), ale tu no już naprawdę…Włączasz film, przedstawiana nam jest główna oś akcji, że “królowa ma przejeżdżać przez  okolicę i może wstąpi na obiad” i nawet jako fan Downton Abbey myślisz: yyyy…..i…?

Ale nie łudź się: i nic. To wszystko.

Love & Friendship, (Przyjaźń czy kochanie?), 2016

Zgoda że kostiumy są ładne, ale to nie jest specjalnie ciekawy film. Główną rolę gra Kate Beckingsale, która moim zdaniem wcale nie pasuje tak świetnie do tych filmów o XIX wieku, jak wszyscy twierdzą.

love-and.jpg

Wuthering heights, (Wichrowe wzgórza), 2009, 2011 – Czasem tak po prostu jest, że najlepsze książki nie mogą się doczekać porządnej adaptacji. Tak jest z Wuthering Heights, które uwielbiam, ale nigdy nie widziałam znośnej wersji serialowej. Ta z 2009 roku poza tym że po prostu jest kiepska, to odpycha doborem aktorów jak przeniesionych z Mody na Sukces, rozerotyzowanymi scenami czy choćby komiczną peruką głównego bohatera… A dziwnych romantycznych filmów kostiumowych na podstawie książki było o wiele więcej. Ta z 2011 roku jest taka nowoczesna i ma tak artystyczne zdjęcia, że aż nie do końca wiadomo, o co chodzi. To, że Heathcliff jest nagle czarnoskóry nie przeszkadza aż tak bardzo, bo mówiąc szczerze my się na początku książki chyba dowiadujemy, że jest „czarny” i jakoś tak zakładamy, że jest może Cyganem. Ale w sumie może i był czarnoskóry? Wygląda to na pewno lepiej, niż wersja z 2009 z Tomem Hardym, który wygląda jak słowiański model z okładki, a gra biednego sierotę o ciemnej karnacji…

tom_hardy_wichrowe_wzgórza
“cygański sierota” w peruce…

Nawiasem mówiąc właśnie przeczytałam też o wersji z 2015 roku „Wuthering High School” której akcja dzieje się w Malibu. Jest też bollywoodzki musical z 2009 roku…

Emma, 2020

serial kostiumowy emma i film z 2020 roku

Nie chcę się rozwodzić, bo serial z Ramoną Garai był sto razy lepszy i nakręcony niedawno, więc to w ogóle jakieś nieporozumienie. Ale kostiumy bardzo ładne.

Nawet całkiem niezłe filmy kostiumowe

Obejrzałam, nic już nie pamiętam, ale nie nudziłam się i zrobione są porządnie.

Mr. Turner , 2014 – to jest ciekawy film o życiu malarza, a główny bohater jest bardzo dowcipnie sportretowany. Oglądałam go parę lat temu i już praktycznie nic nie pamiętam, co oznacza że jednak są ciekawsze na świecie.

Bright Star, 2009

Piękne zdjęcia, nastrojowy film, ale niezbyt do zapamiętania, ponieważ oglądałam go ze dwa lata temu i… już nie pamiętam. Ale jak wygląda…

campion-brightstar2.jpg

Becoming Jane, (Zakochana Jane), 2007

Film z Anne Hathaway, który opowiada o młodej Jane Austen. Całość nie brzmi jakoś szczególnie zachęcająco, ale jest dość urocza. Inni aktorzy z tego filmu też później stali się sławni, np. obiekt uczuć Anne Hathaway chyba występuje w X Menach czy czymś takim. U wielu jest wysoko na liście dobrych romantycznych filmów kostiumowych.

Amazing Grace, 2006

Główny bohater walczy przeciwko niewolnictwu. Jest to w miarę ciekawe, dobrze zrobione i grają tu Benedict Cumberbath czy Ramona Garai. Może trochę dla mnie za pompatyczne. Gdyby nie Ramona Garai to byłoby to dosyć drętwe. Akcja zaczyna się w 1797 roku.

48b92adc126b96af706e69303bf2e205--romola-garai-movie-costumes.jpg

Faworyta, 2018

Obsada jest świetna a historia niby prawdziwa.

thumbnail.47671.4.jpg

Jest taki typ brytyjskich filmów i seriali, w których kamera wiruje lub na wszystko jest nałożony niedorzeczny filtr a bohaterowie co chwilę patrzą w kamerę i mrugają do widza. Z tego powodu bardzo trudno mi brać poważnie filmy Guy’a Richie. W Faworycie “efekty” są stosowane trochę oszczędniej, ale i tak mnie wkurzał. Dzieje się też na początku XVIII wieku więc na mój gust trochę za wcześnie.

Colette, 2018

Film jest niezły, ciekawy, na czasie, nie nudziłam się, fajnie zrobiony, choć zastanawiam się, czy kiedykolwiek miną czasy, w których Keira Knightley najwyraźniej nadaje się najlepiej ze wszystkich aktorek pod słońcem do grania XIX-wiecznych nastolatek?

imageskk.jpeg

Enora Holmes, 2020

enola_holmes-188224019-large

Uwierzcie mi, że niczego się po tym nie spodziewałam, ale bawiłam się dobrze, przekaz był słuszny, Sherlock Holmes potraktowany poważnie, a więc polecam.

Kultowe filmy kostiumowe o epoce wiktoriańskiej

Żałuję, że już widziałam.

Pride and Prejudice, (Duma i Uprzedzenie), 2009

Serialowa wersja z lat 90. przyniosła nam Collina Firtha. W wersji z 2009 roku występuje Keira Knightley. Znawcy twierdzą, że ta pierwsza wersja jest świetna, a druga beznadziejna. Moim zdaniem obie da się obejrzeć, ale bez przesady. Pan Darcy jest za to wybitny. Mi się obie te wersje podobają mniej więcej podobnie. Nie będę wspominać może o Dumie i uprzedzeniu i zombie, ok?

Anna Karenina, 2012, 2013…

Wersji z Sophie Marceu prawie nie pamiętam, ale ma ogólnie niezłe opinie. Wersja z Keirą Knightley…. może być, choć czy Keira w ogóle pasuje na Kareninę? Pamiętam z tego filmu głównie jak się miota i płacze. Jest jeszcze wersja serialowa z 2013 roku, która prezentuje się nieźle i jakoś mi umknęła.

Anna-Karenina-by-Leo-Tolstoy.jpg

Sense and Sensibility (Rozważna i romantyczna), 1995

Dopiero teraz dowiedziałam się, że scenariusz napisała Emma Thompson!

To nie jest mój ulubiony film, bo bardziej mi się podobał serial z 2008 roku, ale doceniam te tuzy aktorstwa, które tu grają jedna po drugiej. Dodam, że epizodyczna rola Hugh Laurie z Dr. House’a jako męża który nie może patrzeć na swoją żonę jest komiczna.

Little Princess, (Mała księżniczka), 1995

To taki piękny film. Jeśli nie oglądaliście jako dziecko, to Wam zazdroszczę bo macie go przed sobą. Jest i poniewierana sierota, i ponure brytyjskie zaułki i wszystkie cuda właściwe bajkom, ale to nie jest zwykła historyjka. Wprawdzie w filmie akcja zaczyna się w 1914 roku, ale w książce wszystko dzieje się w XIX wieku, więc jest w temacie. Miłośnicy Indii nie będą tym filmem zawiedzeni.

7e8fd0a27a06b9f091fc52634e583d8a.jpg

The Secret garden (Tajemniczy ogród), 1993

Film Agnieszki Holland bardzo przypomina „Małą księżniczkę”. Być może mieliście jak ja książkę w podstawówce jako lekturę – nie jest zła. Tym razem dziewczynka jest wysłana z Indii do Anglii po śmierci rodziców i trafia do domu wuja, który otacza tajemniczy ogród z tajemniczymi drzwiami w murze.

the_secret_garden_still_0.jpg

PS. Ostatnio wyszedł też nowy Tajemniczy Ogród, ale nawet mi się tego nie chciało oglądać do końca, więc nie polecam.

Bella, 2013

Boże, ile ta Bella wycierpiała! Tu z kolei byłam pewna, że to będzie jakiś idiotyczny film typu zapchajdziura, a to jest naprawdę poruszająca historia. Dido Bella była pierwszą ciemnoskórą arystokratką w Wielkiej Brytanii. Dzieci z mieszanych „związków” (jeśli można to tak nazwać…) Anglików i niewolnic z Karaibów nie były rzadkością, natomiast ojciec Belli był wyjątkowy, bo gdy dowiedział się, że matka Belli nie żyje, zabrał ją ze sobą do Anglii i dał dalszej rodzinie na wychowanie. To wszystko naprawdę się wydarzyło w XVIII wieku.

1398899490000-63894484-BELLE-PAINTING-jy-4458-.JPG

Małe kobietki, 2019

Nowa adaptacja książki z 1868 roku z m.in. Emmą Watson. Świetna obsada, ciekawy, wzruszający film. Są zastosowane retrospekcje w taki sposób, że trochę się gubi wątek, ale poza tym to na pewno jest jeden z najfajniejszych nowych filmów tego typu.

Moje ulubione filmy kostiumowe o XIX wieku i okolicach

Pewnie jeszcze sobie kiedyś do nich wrócę…

Washington Square, (Plac Waszyngtona), 1997 – zaczęłam go oglądać, bo już nic innego nie było. Wydawało mi się, że to będzie jakiś bardzo poważny film w reżyserii Agnieszki Holland. Jest rzeczywiście poważny i dobry, ale też bardzo śmieszny, a Jennifer Jason Leigh w roli zakochanej gęsi jest niesamowita.

jennifer-jason-leigh-wash-square.jpg

Mansfield Park, 1999, 2007 – Nie wiem o co chodzi, bo np. Wuthering Heights nie doczekało się ani jednej dobrej adaptacji, a książka mi się podobała bardziej, niż Mansfield Park.

W każdym razie obie wersje tego filmu plasują się wysoko.

Ta z 1999 roku to jeden z moich ulubionych tego typu, wspaniale wyreżyserowany i zagrany, szczególnie przez główną postać, która jest urocza. Jest to też dość śmieszny, co ważne bo przy niektórych takich filmach ma się ochotę umrzeć z rozpaczy. Poza tym wszystko wygląda bardzo współcześnie, jeśli wiecie co mam na myśli. Czasem starsze filmy historyczne są trudne w odbiorze, bo bohaterowie z XIX wieku mają fryzury z lat 80., albo obraz jest jak ze starej kasety VHS i nic nie widać. Tu tego nie ma.

Przechodząc do drugiej wersji: Fanny z wersji z 2007 roku jest zupełnie inna, i ja wolę tą pierwsza, ale to nadal jest wspaniały film z epoki. Ta podła, bogata arystokratka gra tu świetnie. Do tego głównego męskiego bohatera gra aktor, który był też niedołęgą w mojej ulubionej wersji serialu kostiumowego Emma. Z kolei we wcześniejszej wersji gra go inny tuz tego typu filmów i pasuje tu bosko! Film ma w sobie trochę z komedii, ale jednocześnie strasznie się to wszystko przeżywa, a przecież o to chodzi. A te dwie to chyba nie jedyne wersje, jakie istnieją.

VmaXZrYTr68oArLgjJBKy2DfABYAP--U_640x360_54158403824.jpg

Persuasion, (Perswazje), 2007 – To jeden z piękniejszych filmów tego typu, dobry, romantyczny film kostiumowy, i aż mi serce pęka jak sobie przypomnę…Jest w tej parze głównych aktorów coś niesamowitego. Dodam, że wersji z 1995 roku nie widziałam, ale też sprawia dobre wrażenie. Główna bohaterka z dobrej rodziny ma adoratora, w którym też zaczyna się zakochiwać. Rodzina jej jednak życzliwie radzi, żeby mu powiedziała żeby się odpieprzył, bo nigdy nic z tego nie będzie i tylko marnuje czas, ponieważ on jest za biedny. Co robić? Bohaterka słucha rad, no bo wiadomo że rodzina się nigdy nie zgodzi, więc nie ma sensu tego ciągnąć. Żeby mu oszczędzić przykrości, mówi mu, że go nie kocha, więc żeby sobie nie robił żadnych nadziei. Wyobraźcie sobie jej minę kilka lat później, gdy ona w międzyczasie zbiedniała, a on wraca z wojny i nagle jest admirałem i wielką szychą. Ale nadal nie zapomniał, jak go kiedyś ośmieszyła…:(((

Jakby co to niczego nie spojleruję bo to jest może pierwsze 10 minut filmu.

466749502.jpg

Portrait of a lady on fire, 2020

To jest jeden z najważniejszych i najpiękniejszych filmów jakie widziałam w ogóle, także polecam.  Niektóre detale do mnie docierały jeszcze w ciągu następnych dni po obejrzeniu. Troszeczkę mi się kojarzył z Życiem Adeli, po którym też ryczałam do końca wieczoru jak bóbr.

A poniższych filmów kostiumowych o XIX wieku  nie widziałam, ale może warto?

Tess D’ubervilles, 2008 – jest jakaś polecana wersja z 2008 roku i wcześniejszy film Polańskiego. Zaczęłam oglądać film Polańskiego i historia była dla mnie troszkę za obrzydliwa na dzisiejsze standardy (#metoo), ale hmm ogólnie film był dobry…

Northanger Abbey, 2009 – nie wiem jakim cudem to przegapiłam. Główne role grają tu dwie młode, popularne i dobre aktorki, a całość wygląda świetnie.

Far from the Madding Crowd, 2015 – niby aktorka dobra, wszystko fajnie wygląda, oceny dobre, i nie wiem, czy ja tego nie widziałam, czy jest tak nudne, że nic a nic nie pamiętam lub od razu wyłączyłam?

Ammonite, 2020 – ponieważ wygląda trochę jak “Portret kobiety w ogniu” i wyszło w podobnym czasie, ale nie może być tak dobre, więc na razie się nie interesowałam. Gra tam Kate Winstlet.

4 comments

  1. Hej, zaczęłam od Szwecji, przez koty dotarłam tu. I bulwers!;) jak nie ma dobrej ekranizacji Wichrowych Wzgórz? A wersja z Finnesem i Binoche, bodajże z ’92; jeden z najlepszych filmów kostiumowych, czy też w kategorii ekranizacji. Oddaje atmosferę (!) książki- trochę straszną, gęstą, tak trudną do przeniesienia na ekran. Myślę, że od książki jest nawet, och!, trochę lepsza. Pozdrawiam serdecznie:) Hardy w peruce…czemu i za co?!!:D;)…

    1. Dzięki za komentarz:) Cieszę się że napisałaś, bo ja nie jestem ekspertem i też zbieram kolejne. Cieszę się że będę miała co oglądać!! Pewnie mnie odstraszyła data producji, bo w internecie takie filmy czasem wyglądają tragicznie;p Pozdrawiam:)

  2. […] i wstążki rozścielone wokół komputera. To coś dla takiej freelancerki żyjącej bardziej w świecie Jane Austen (choć tam się akurat jadło mało […]

  3. […] bardzo interesują mnie Indie i brytyjskie seriale kostiumowe, jak uwielbiam wątki indyjskie w filmach o epoce wiktoriańskiej, tak Beecham House mnie nic a nic nie interesuje. Oczy mi się zamknęły po piętnastu minutach […]

Comments are closed.