Jak się nie przewrócić: szwedzki poradnik

Szukałam kiedyś czegoś na stronie jednego z urzędów i zaszłam do działu w języku polskim. To, co tam odkryłam, mnie dosyć mocno zdziwiło. Otóż Szwedzi wydali po polsku ( i domyślam się, że w innych językach też) poradnik dotyczący tego, jak… się nie przewrócić. Oto on:

Balansera mera – popraw swoją równowagę

Wskazówki i porady, jak na co dzień uniknąć wypadku spowodowanego przewróceniem się.

jak_sie_nie_przewrócić_szwecja_państwo_opiekuńcze_socialstyrelsenspis_treści_szwedzka_książka_po_polsku_porady

upadek_nawyki_porady
Jak się nie przewrócić – pij płyny. Bo można tak długo nie pić, że się człowiek przewróci, na przykład podczas przeprawy przez pustynię? Słusznie…
koktajle_zdrowe_apetyt
Jaki związek ma przewracanie się z koktajlami? Chyba tu chodzi o to, że jeśli masz zmniejszony apetyt to (z jakiegoś powodu) wypróbuj koktajle, bo jak się odpowiednio długo nie je, to można się przewrócić, co się zdarza na przykład więźniom w lochu w XVIII wieku.
co_jeść_wiek_podeszły_osoby_starsze
No właśnie: być może jedzenie ci nie smakuje, więc jesz mało, tak mało, że nie jadłeś w rzeczywistości już od pięciu dni i się właśnie przewróciłeś z głodu! Rada? Ugotuj sobie coś smaczniejszego! I koniecznie kolorowego!
trening_osoby_Starsze
.. bo jak się ma nieodpowiednie buty, na przykład o siedem numerów za duże, to można się łatwo przewrócić. Mam tu taką refleksje, że jeśli ktoś się przewraca bo ma o parę numerów za duże buty i potrzebuje poradnika, żeby zdać sobie z tego sprawę, to obawiam się, że przewracanie się to nie jest jego największy problem…

wstawanie_z_krzesła_trening_stanie_z_asekuracją

chodzenie_w_bok_ćwiczenie_styl
Dobre ćwiczenie: wstawanie i chodzenie.
jak_nie_upaść_wskazówki
Na przykład jeśli masz dywan zrolowany na pół na środku pokoju, to możesz się o niego potknąć. Ten poradnik daje tak daleko idące porady, że mógłby być dłuższy i poruszyć jeszcze inne tematy. Na przykład: sprawdź, czy masz drożne rury i instalację w domu, wezwij hydraulika. Bo jeśli rury ci przeciekają, to możesz się poślizgnąć na wodzie w zalanej sypialni i upaść. Albo: skonsultuj się z astronomem, czy nie ma zaćmienia słońca. W czasei zaćmienia jest ciemno, a ty możesz stracić równowagę i się przewrócić.

A na koniec zagadka: w Szwecji jest ok. 80 tys. Polaków. Broszura jest skierowana do Polaków, którzy:

  1. Są na tyle starzy, by się móc przewrócić na prostej drodze
  2. Przy tym na tyle na chodzie i za pan brat z techniką, by znaleźć i przeczytać w internecie ten poradnik.
  3. Jednocześnie na tyle nieprzytomni, by nie wiedzieli że jak się ma zmarszczony dywan lub rozwiązane sznurówki, to można się przewrócić.
  4. muszą być to przy tym 90-letni Polacy w Szwecji, którzy nie znają szwedzkiego. Powody mogą być dwa:

a. przyjechali w kwiecie wieku i po prostu nie nauczyli się przez te 60 lat

b. przyjechali do pracy dopiero kilka lat temu, jako 87- czy 88-latkowie.

Ilu znacie takich Polaków w Szwecji?

 

Jeden komentarz Dodaj własny

  1. Iwona pisze:

    Może się zdziwisz ale wydrukowałam sobie ten instruktaż i to wcale nie w celach humorystycznych 🙂 mam zamiar podarować go moim teściom i mamie. Niezwykle prosta ale jakże przydatna rzecz , prawdy niby fundamentalne ale często zapominane przez osoby, które były sprawne przez większość życia , uprawiały sport aż nagle chodzą o balkoniku, spadają ze schodów , łamią biodra bo zapomniały ,że tak jak na na łódce jedna ręka jest dla jachtu czyli zawsze trzeba się czegoś trzymać. W pewnym wieku nie możemy uwierzyć , że równowaga już nie ta a wejście na drabinę grozi śmiercią. Nie chcemy się z tym pogodzić. Myślę,że w tym wypadku Szwedzi popisali się dbając o starsze osoby o różnym pochodzeniu. Nie znaczy to ,że Szwecję najechali osiemdziesięcioletni staruszkowie z Polski , może byli tu od dawna a teraz się zestarzeli ? Nie znaczy to również ,że instrukcja przeznaczona jest dla idiotów ale może klapki po domu u kogoś kto ledwo chodzi i się potyka to nie najlepszy pomysł ? Zwróć uwagę jak wiele starszych osób uprawia nordic walking , tylko czy uprawia czy zastępuje bezpieczniejsze kule szwedki- kijkami do nordicu ? Wiem z pierwszej ręki ,że ludzie wstydzą się kul. Trafiłam na twojego bloga poprzez wpis o kasynie w Węgorzewie, w pierwszej chwili chciałam go opuścić ze względu na infantylny styl . Domyślam się,że jesteś młodą osobą? Ale od dwóch dni zaglądam tu , blog jest na swój sposób naiwnie uroczy i czytam sobie starsze wpisy . Serdecznie pozdrawiam.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s