Czy na Podlasiu będzie lotnisko?

Znajomi czasem mnie pytają, czy na Podlasiu będzie lotnisko. No bo już w sumie wszędzie jest, tylko nie na Podlasiu, a poza tym czytali w gazecie że będzie, więc musi być.

Ha ha ha! Hi hi hi! Odpowiedź brzmi: nie!

Lotnisko na Podlasiu – dlaczego nie powstanie?

Aby wyjaśnić, dlaczego nie wierzę, żeby na Podlasiu w ciągu najbliższych lat powstało lotnisko, odwołam się do prasy regionalnej, którą ostatnio przeglądałam u babci. Moja babcia pochodzi z Topolan, więc bardzo żywo interesują ją wszystkie gminne nowinki. Otóż w 2002 roku w regionalnej gazecie białoruskiej Niwa ukazał się następujący artykuł:

lotnisko-topolany_podlasie_niwa_czasopismo_białoruskie_kolaż
2002…

Ten kolaż jest jednocześnie tak życiowy i nieżyciowy, że chce mi się płakać ze wzruszenia.

Długa historia lotniska na Podlasiu

Już wtedy były dokładnie te same gadki co teraz o niezwykłym lotnisku którego realizacja jest tuż za rogiem i na pewno powstanie na Podlasiu, a w szczególności z jakiegoś powodu właśnie w Topolanach. Jak teraz zaczniecie o tym czytać, to traficie na dokładnie te same informacje, tylko z roku 2017 i 2018, a nie 2002.

lotn.JPG
2013…

 

Przechwytywanielotni.JPG
2018.

Lotnisko na Podlasiu w świetle faktów

Jest jeszcze jeden powód, dla którego lotnisko na Podlasiu to lekko groteskowy pomysł. Przykładowo ja mieszkam w odległości 100 km od Białegostoku i 56 km od Białej Podlaskiej, ale poszczególne miejsca na Podlasiu są tak skomunikowane ze… sobą nawzajem, że bardziej opłaca mi się pojechać do Warszawy. Jest baaardzo dużo wiosek, z których 2 razy dziennie odjeżdża PKS do najbliższej wioski, a w tamtej wiosce jest dwa razy dziennie PKS do Białegostoku. To sprawia, że nawet dla najbardziej bezpośrednio zainteresowanych lotnisko na Podlasiu mogłoby być całodniową wyprawą.

 

3 komentarze Dodaj własny

 1. kękę pisze:

  Z Podlasia dużo ludzi jeździ do pracy w Belgii. Plus chętni na wczasy do Turcji, Bułgarii itp i do odwiedzin rodziny na Białorusi. Wychodzi na to, że mogłoby być lotnisko… np pod Hajnówką. Tylko, że to jest obszar Natura 2000, więc pewnie byłyby protesty. W sumie może jednak nie powinno go tam być…

  Polubienie

 2. Ken.G pisze:

  Jak egzotyczna wyspa, to albo wulkan albo tsunami, a jak swojska Polska, to problemy z dojazdami. Nie może być idealnie, nawet takie piękne miejsca muszą mieć jakieś wady.

  Polubienie

 3. Ultra pisze:

  Gorzka to prawda o komunikacji na Podlasiu i taka skądinąd znana. Z miejscowości do miejscowości trudno dotrzeć.
  Pozdrawiam

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s