Type and press Enter.

Czy szwedzki jest trudny?

Nauka szwedzkiego od początku. Czy szwedzki jest trudny?

Odpowiedź brzmi: nie! Szwedzki jest bardzo prosty.

Jeśli uczyliście się kiedyś angielskiego lub niemieckiego, to szwedzki wyda wam się bardzo prosty, a nauka szwedzkiego nie będzie problemem. Jeśli znacie inne języki, to też będą przydatne, bo w szwedzkim jest mnóstwo słów z innych języków. Na przykład:

żołnierz – soldat (rosyjski)

bilet – biljet (polski i pewnie jakiś inny)

chłopak – poika – pojke (fiński)

balkon – balkong (francuski)

morgen – morgon (niemiecki)

January, February, March, April…. – Januari, februari, mars, april... (angielski)

To nie są jakieś nikomu nieznane słowa, których musiałam szukać, tylko zupełnie podstawowe, których używa się na co dzień. To one się przewijają w czasie nauki szwedzkiego od samego początku.

Tak w ogóle, to jakby tego było mało, zrobiłam też listę szwedzkich słów podejrzanie podobnych do polskich. I jest ich od groma.

IMG_3048.jpg

 

Konstrukcja zdań jest też dość podobna do angielskiego. np:

Jag är glad – I am glad

Jag har – I have

Jag går – I go

Jak widzicie, nawet nie trzeba znać szwedzkiego żeby przypadkiem powiedzieć coś po szwedzku.

Niektóre reguły, z którymi mają problemy moi arabscy koledzy z klasy, dla mnie są proste, bo po polsku jest podobnie.

Na przykład:

on kąpie, czesze się, jego, nią, siebie itp.-  po angielsku  to wygląda trochę inaczej, ale po polsku i szwedzku jest podobnie. I nawet brzmi podobnie – sig, mig – się, mnie itp.). Nauka szwedzkiego nie jest bardzo trudna.

Dlaczego więc szwedzki wydaje się być trudny?

Chodzi o wymowę. W wymowie wszystko brzmi (szczególnie na początku) dziwacznie, choć tak naprawdę to prawie  wszystko są te same słowa, które znacie z niemieckiego czy polskiego. Dlatego trudno się skutecznie nauczyć szwedzkiego w domu z książek i warto słuchać radia, znaleźć sobie szwedzkiego kolegę na Skype i jeździć do Sztokholmu na weekend. Kto mieszka już w Szwecji i chodzi na SFI, ten się naprawdę łatwo nauczy języka w pół roku i to nie przepracowując się. Mój lekarz (Grek) w pół roku nauczył się dobrze szwedzkiego łącznie ze skomplikowanym, medycznym słownictwem, więc to też jest możliwe (to informacja dla pielęgniarek czy polskich lekarzy, którzy chcą znaleźć pracę w Szwecji).

Nauka szwedzkiego – rada na koniec

Na początek nie trzeba przejmować się akcentem. Według najnowszych statystyk co szósty Szwed urodził się za granicą, więc nikt się was nie będzie czepiał. Akcent z czasem sam się trochę poprawi, gdy będziecie już mówić po szwedzku. Powodzenia!

A kto musi lub chce uczyć się szwedzkiego na SFI w Szwecji, tego zainteresuje ten wpis.

tagi: nauka szwedzkiego, czy szwedzki jest trudny, język szwedzki, jak się nauczyć szwedzkiego, szwedzki a polski, szwedzki a niemiecki, szwedzki a angielski,

7 comments

 1. Od tygodnia pracuję w szwedzkiej firmie, poza mną jest tu Fin, Austryjak i 14 Szwedów. Pół roku mówisz…?

  1. Myślę, że jak gadasz codziennie po parę godzin w pracy i słuchasz jak Szwedzi gadają, to może trochę krócej. Nie mówię, że pół roku zanim zaczniesz cokolwiek mówić, tylko zanim zacznie być super:) Naprawdę szybko będziesz mógł mówić podstawowe rzeczy. Powodzenia!

   1. Językiem służbowym jest angielski, ale gadają też po szwedzku. Zobaczymy 🙂

    1. Ostatnio poznałam Amerykanina który rok pracuje w Vasteras w międzynarodowym środowisku podobnym jak Twoje i wcale nie mówi po szwedzku, bo nie musi. Wszyscy mówią po angielsku. To też jest komfortowa sytuacja 😉 Ale może na wszelki wypadek zapisz się na SFI lub podpytuj Szwedów z pracy. Jesli znasz angielski to naprawdę szybko pójdzie.

 2. […] Wręcz przeciwnie – szwedzki jest bardzo łatwy, o czym przekonywałam tu […]

 3. […] Na pierwszy rzut oka na świecie nie ma aż tak wiele szwedzkich programów, a już na pewno nie tak po prostu w internecie. Na drugi rzut oka jednak jest o wiele lepiej. Przedstawię tu zarówno po prostu fajne filmy, jak i produkcje, które są na tyle łatwe, że się przydadzą do nauki szwedzkiego, a także te, które da się znaleźć. Wiadomo, na początek nie ma sensu oglądać bardzo skomplikowanych rzeczy, z których i tak się nic nie zrozumie, i nie ma też sensu podawać tu danych programów, których nigdy nie znajdziecie w internecie. Postawiłam też na różnorodność, żeby było z czego wybierać – a nie np. same horrory. Oczywiście to są tylko na początek filmy i programy, które mogę polecać bo je oglądałam, ale jest ich o wiele, wiele więcej. Nauka szwedzkiego dzięki nim będzie bardziej znośna (a jeśli ma być jeszcze bardziej znośna, to zobacz listę szwedzkich słów podejrzanie podobnych do polskich i dowiedz się, czy szwedzki jest trudny (nie!). […]

 4. Znakomity wpis naprawdę gratuluję lekkości pisania i jakości treści

Comments are closed.